Raši predstavil program o prevencii vzniku ochorení

Poslanec Smeru Richard Raši chce naštartovať na všetkých úrovniach v parlamente rozpravu a následne aj programy o prevencii vzniku ochorení. Projekt je cieľom nového koncepčného programu Prevent dialóg.

20.09.2012 13:20
Richard Raši Foto: ,
Poslanec Smeru Richard Raši
debata (1)

Ako informoval, aktivity zamerané na prevenciu ochorení, ktoré podľa štatistík a spoločenskej významnosti najviac postihujú občanov Slovenska, majú za cieľ v spolupráci s odborníkmi z rôznych oblastí medicíny vyvolať odbornú diskusiu naprieč parlamentom.

„Zdravie občanov je najväčšia hodnota a zdroj bohatstva spoločnosti, ktoré treba chrániť a rozvíjať. Prevencia prináša väčší zisk pre zdravie obyvateľov a spoločnosť, ako sú náklady na zdravotnú starostlivosť,“ povedal Raši.

Prevent dialóg nie je len o prevencii v samotnom parlamente. Jeho úlohou je podnietiť poslancov ako zástupcov regiónov k realizácii alebo podpore rôznych preventívnych programov a aktivít zameraných na širokú verejnosť. Výbor NR SR pre zdravotníctvo chce podporovať preventívne zdravotnícke projekty, ktoré vznikajú na lokálnej, regionálnej báze z iniciatívy rôznych zdravotníckych, občianskych či školských združení. Naopak, nápady a projekty, ktoré vzniknú na pôde NR SR, chce výbor pre zdravotníctvo šíriť do jednotlivých regiónov, upresnil.

Podľa štatistík hypertenziou (vysokým krvným tlakom) trpí každý štvrtý Slovák. Každé druhé úmrtie na Slovensku súvisí s chorobami srdca alebo ciev, ischemická choroba srdca postihuje čoraz mladšie vekové kategórie. Rakovina krčka maternice, ktorá je smrteľným ochorením, stále častejšie postihuje ženy do 35 rokov.

Obyvatelia na Slovensku venujú veľmi nedostatočnú pozornosť preventívnym vyšetreniam. Len každý štvrtý dospelý občan v SR ide každý rok preventívnu prehliadku, len 23 percent žien na Slovensku pravidelne absolvuje skríningové vyšetrenie krčka maternice, čo je najmenej z 34 členských krajín OECD. Napríklad vo Veľkej Británii absolvuje preventívne gynekologické prehliadky 80 percent žien. Len 7,5 percenta obyvateľov sa v roku 2011 zaočkovalo proti chrípke.

1 debata chyba