Výsluhové dôchodky by sa nemali zdaňovať, rozhodla vláda

28.09.2012 13:39
peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto

Výsluhové dôchodky vojakov a policajtov sa napokon nebudú zdaňovať tak ako ostatné príjmy. Napriek tomu, že takýto návrh pôvodne obsahovala novela zákona o dani z príjmov, počas rokovania vlády sa ministri dohodli na vypustení tohto opatrenia, s ktorým nesúhlasili silové rezorty.

K vypusteniu zdanenia došlo pod podmienkou, že vnútro a obrana predložia svoj návrh, ako stabilizovať sociálne systémy policajtov a vojakov, ktoré sú podľa šéfa rezortu obrany v katastrofálnom stave. „Máme čas prakticky dva mesiace alebo mesiac, aby sme predložili s ministrom vnútra náš návrh riešenia tejto problematiky,“ uviedol minister obrany Martin Glváč (Smer).

Ministerstvo vnútra predložilo vlastnú alternatívu, ako systém výsluhových dôchodkov zmeniť. V novele zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov navrhuje zavedenie 10-percentného odvodu do dosiahnutia veku 62 rokov. Peniaze z tohto odvodu by tak zostali v systéme sociálneho zabezpečenia vojakov a policajtov, na rozdiel od rezortom financií navrhovaného zdanenia, ktoré by skončilo v štátnej kase. Vo vnútri rezortov vnútra a obrany sa už diskutuje o návrhu, ktorý počíta s 10-percentným odvodom. Rokovali aj s terajšími, ale aj bývalými vojakmi, ktorí sú poberateľmi týchto dôchodkov.

„S veľkou väčšinou sme plus mínus dohodnutí, trošku máme problém s dôchodcami kvôli tej valorizácii, pretože nepochopili momentálnu situáciu,“ povedal Glváč. Prednedávnom došlo k zmrazeniu valorizácie výsluhových dôchodkov, keďže sú zmrazené platy aktívnych prispievateľov do systému.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Rozeta

Rozeta

38,99
Amore Ruža Blue

Amore Ruža Blue

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk