Vie obyčajný človek rozlíšiť, kto s kým sa pre národný poklad vlastne naťahuje?
Matica slovenská alebo Nadácia Matice slovenskej – bežný človek to absolútne nerozlišuje. Vnímať rozdiel môže jedine právnik alebo nejaký vysoký úradník. Súčasná situácia výrazne poškodzuje Maticu, pretože na ňu vrhá tieň podozrenia, že v rámci nej si jej otcovia organizátori vytvorili nejakú súkromnú inštitúciu, ktorá nepodlieha štátnej či verejnej kontrole. Aspoň tak sa to javí bežnému človeku, pozorovateľovi so zdravým rozumom.
Ako sa dá zhodnotiť správanie jednotlivých aktérov?
Správajú sa presne takým istým spôsobom ako privatizéri, ktorí vytunelovali veľké organizácie po kupónovej privatizácii. Ide o konfliktnú komunikáciu, ktorú niekto udržiava v ustavičnom chode. Ako nestranný pozorovateľ nedokážem posúdiť, či za konfliktnosť komunikácie zodpovedá vo väčšej miere jedna, alebo druhá strana. Zrejme je v samotnej Matici rozpor záujmov. Neviem ich identifikovať, ale podľa tohto konania je jasné, že sú tam skupiny, ktoré sú vo vzájomnom konflikte. Určite existujú aj rôzne skryté záujmy a je len malá šanca ich objaviť. Pokračovanie v týchto sporoch má na celú organizáciu deštruktívny vplyv.
Čo by mali matičiari urobiť, aby odvrátili prípadný rozklad organizácie?
Mali by pracovať na posilnení pozitívneho obrazu, a nie sa nezmyselne naťahovať, a tak likvidovať aj zvyšky takého obrazu. Matica ako verejnoprávna organizácia môže využiť tradíciu, a tak jej dať pozitívny imidž. Myslím si, že akýkoľvek sociologický prieskum by potvrdil, že v súčasnosti takýto pozitívny imidž Matice v spoločnosti neexistuje. Ak však Matica nadviaže na svoj historický imidž a využije ho na vytvorenie nového, pozitívneho obrazu, mohla by byť užitočná.