„Som veľmi sklamaný z toho, ako k tej téme pristúpili naši europoslanci, bez ohľadu na to, z ktorej politickej strany sú,“ vyhlásil Lajčák. ,,U mňa nastolili otázku, či si uvedomujú, koho zastupujú v Európskom parlamente," povedal Lajčák.
Petičný výbor europarlamentu o Benešových dekrétoch rokoval 20. septembra. Slovensko v ňom síce zastúpenie nemá, naši europoslanci sa však na jeho rokovaní zúčastniť mohli. Keďže tak neurobili, v zápisnici z rokovania výboru je zaznamenané, že ,,slovenskí europoslanci na diskusii neboli". Lajčák to vníma ako veľmi nezodpovedné. „Mali tu informáciu, mali tie podklady, rozhodli sa tam nebyť,“ dodal.
Slovenskí europoslanci sa zhodne bránili, že o tom, čo je na programe výboru nevedeli. Navyše, argumentovali, že vo výbore nie je ani jeden zástupca zo Slovenska. Na jeho zasadaní o petícii z Maďarska požadujúcej zrušenie deklarácie prijatej slovenským parlamentom v roku 2007 o nemennosti Benešových dekrétov, sa však hoci bez hlasovacieho práva mohli zúčastniť a požiadať o slovo.