Lajčáka sklamali slovenski europoslanci

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák je sklamaný z toho, že na rokovaní petičného výboru europarlamentu o Benešových dekrétoch sa nezúčastnil ani jeden z trinástich slovenských europoslancov. Ako pred časom informovala Pravda, politicky citlivá téma, ktorá sa dostala v Bruseli opäť na pretras, záujem slovenských europoslancov nevzbudila a fakticky ju ignorovali. Hoci zástupcov Slovenska je v europarlamente trinásť, ani jeden z nich sa na štvrtkovom rokovaní petičného výboru europarlamentu o maďarských výhradách k deklarácii Národnej rady SR, nezúčastnil. Eduard Kukan z SDKÚ sa však postaral aspoň o to, že sa Slovenska zastal rumunský europoslanec Victor Bostinaru.

03.10.2012 15:40 , aktualizované: 19:50
Miroslav Lajčák Foto:
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
debata (47)

„Som veľmi sklamaný z toho, ako k tej téme pristúpili naši europoslanci, bez ohľadu na to, z ktorej politickej strany sú,“ vyhlásil Lajčák. ,,U mňa nastolili otázku, či si uvedomujú, koho zastupujú v Európskom parlamente," povedal Lajčák.

Petičný výbor europarlamentu o Benešových dekrétoch rokoval 20. septembra. Slovensko v ňom síce zastúpenie nemá, naši europoslanci sa však na jeho rokovaní zúčastniť mohli. Keďže tak neurobili, v zápisnici z rokovania výboru je zaznamenané, že ,,slovenskí europoslanci na diskusii neboli". Lajčák to vníma ako veľmi nezodpovedné. „Mali tu informáciu, mali tie podklady, rozhodli sa tam nebyť,“ dodal.

Slovenskí europoslanci sa zhodne bránili, že o tom, čo je na programe výboru nevedeli. Navyše, argumentovali, že vo výbore nie je ani jeden zástupca zo Slovenska. Na jeho zasadaní o petícii z Maďarska požadujúcej zrušenie deklarácie prijatej slovenským parlamentom v roku 2007 o nemennosti Benešových dekrétov, sa však hoci bez hlasovacieho práva mohli zúčastniť a požiadať o slovo.

© Autorské práva vyhradené

47 debata chyba