Záborská a Neveďalová považujú kritiku ministra Lajčáka za nešťastnú

Europoslankyňa Anna Záborská (KDH) odmieta kritiku podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smeru). Ten sa v stredu kriticky vyjadril na adresu europoslancov, ktorí sa nezúčastnili na rokovaní petičného výboru europarlamentu o Benešových dekrétoch.

04.10.2012 13:46
Anna Záborská Foto: ,
Podľa europoslankyne Anny Záborskej (na snímke) vyjadrenia ministra Lajčáka vychádzajú z neporozumenia práce v Európskom parlamente.
debata (11)

Podľa Záborskej vyjadrenia ministra vychádzajú z neporozumenia práce v Európskom parlamente. „Povinnosťou každého poslanca je v prvom rade účasť na práci výborov, ktorých je členom. Žiaľ, zasadnutie petičného výboru sa konalo v rovnakom čase ako zasadnutia ostatných výborov a napríklad ja som sa musela zúčastniť na hlasovaní v dvoch ďalších výboroch,“ uviedla v písomnom stanovisku pre médiá. Neúčasť europoslancov na rokovaní petičného výboru nedávno kritizoval denník Pravda.

Záborská pripomenula, že Lajčák popri kritike uviedol, že Benešove dekréty považuje za uzavretú tému. Kritické vyjadrenia ministra o slovenských europoslancoch navyše môžu podľa nej vyvolávať pochybnosti Slovákov o zmysle európskeho projektu ako celku.

Za nešťastné považuje vyjadrenia ministra aj europoslankyňa Smeru-SD Katarína Neveďalová. Pripomenula, že žiaden zo slovenských poslancov nie je členom petičného výboru, na ktorom sa táto otázka preberala. „Jednoducho je tam viacero výborov a nemôžeme predsa sedieť na každom z nich. Ja viem, že je to veľmi dôležité, ja to nespochybňujem, ale jednoducho Slovensko nemá zastúpenie v tomto výbore,“ komentovala.

Šéf slovenskej diplomacie v stredu vyhlásil, že je veľmi sklamaný z toho, ako k tejto téme pristúpili slovenskí europoslanci, bez ohľadu na ich stranícku príslušnosť. „Vedeli o tom, že sa o tom bude diskutovať, a keď som čítal tie ich výhovorky, ako majú čokoľvek dôležitejšie, než aby boli na výbore a jediný, kto sa postavil za SR, bol rumunský europoslanec, u mňa nastolili otázku, či si uvedomujú, koho zastupujú v Európskom parlamente,“ poznamenal Lajčák.

11 debata chyba