Sulík: V obciach je práce pre Rómov viac než dosť

, 04.10.2012 15:54, aktualizované: 16:35
Richard Sulík
Šéf SaS Richard Sulík Autor:

Štát by mal vytvoriť Štátnu pracovnú agentúru, ktorá každému, kto bude chcieť, ponúkne prácu za minimálnu mzdu. Navrhuje to opozičná SaS, ktorá chce riešiť problematiku rómskych komunít 30 konkrétnymi návrhmi, ktoré predstavila na tlačovej konferencii.

Líder SaS Richard Sulík je presvedčený, že treba zmeniť spoločenskú dohodu, na ktorej bude postavený prístup k problematickým rómskym komunitám. SaS preto hovorí o programe „Práca namiesto dávok“. Plán je teda, že vláda zriadi Štátnu pracovnú agentúru, ktorá každému, kto bude chcieť, ponúkne prácu za minimálnu mzdu a zrušia sa dávky v hmotnej núdzi. „Ten, kto prácu odmietne, bude mať smolu a nárok len na jedno teplé jedlo denne. Reálne sme to testovali v Prešove a mali sme vyšší záujem o prácu, ako boli možnosti. To je dôkaz, že medzi Rómami je veľa takých, ktorí pracovať chcú,“ povedal poslanec Daniel Krajcer (SaS).

Podľa SaS má štátna agentúra zamestnávať niekoľko tisíc ľudí, ktorí budú organizovať prácu tým, ktorí sa prihlásia. Kto príde ráno do práce, môže okamžite začať a za každú riadne odpracovanú hodinu mu ešte v ten deň bude poukázaná minimálna hodinová mzda, ktorou môže cez Epay kartu disponovať. Kto nepríde, nedostane nič, kto príde opitý alebo nebude robiť, tiež nedostane nič. Môže však prísť na ďalší deň. Táto ponuka bude platiť pre všetkých obyvateľov Slovenska nad 16 rokov.

Sulík: Práce je v obciach viac než dosť

Sulík sa domnieva, že problematika osád a koncentrovanej chudoby trápi Slovensko dlhé roky a žiadna vláda to nevedela riešiť. „Politická korektnosť bola často dôležitejšia. Štát nie je schopný ukázať, že chce a vie riešiť situáciu, čo vytvára priestor pre extrémistov,“ upozornil. Zároveň zdôraznil, že jeho strana sa nezobudila dnes, ale problém sa snažila riešiť už v jej volebných programoch.

Práce je podľa SaS viac než dosť. Počnúc čistením vodných tokov, jarkov pri cestách a lesov (s následnou výrobou drevnej štiepky), odhŕňaním snehu, cez prácu v komunitných centrách až po údržbu a zveľaďovanie štátneho majetku. Kto bude pracovať dobre a spoľahlivo, môže postúpiť a napríklad viesť pracovnú čatu. Sulík je presvedčený, že štát tisícky pracovných miest nájde.

„Nebude to síce zadarmo, ale treba si uvedomiť, že po prvé štát bude šetriť na sociálnych dávkach a úradníkoch, ktorí ich vyplácajú. Tiež treba do tohto programu presmerovať čím viac peňazí z EÚ. Zo sociálneho systému vypadnú všetci, ktorí pracujú na čierno, resp. pracovať nikdy nebudú. A taktiež štát ušetrí na veľa prácach, za ktoré dnes platí,“ argumentuje SaS.

SaS si sľubuje zmenu priorít Rómov a pokles kriminality

Za najväčšie efekty takýchto zmien považujú liberáli to, že veľké množstvo ľudí začne pravidelne chodiť do práce, a následný pokles kriminality, že obyvatelia rómskych osád dostanú príležitosť sa vymaniť zo začarovaného kruhu, Slovensko bude do roka úplne inak vyzerať, bude čistejšie a krajšie a napokon majorita bude na vlastné oči vidieť, že Rómovia prispievajú ku krajšiemu Slovensku.

Druhou veľkou výzvou je podľa SaS vzdelať deti z rómskych osád. Strana preto navrhuje súbor konkrétnych opatrení, ktoré majú v prvom rade výrazne zlepšiť výchovu a vzdelanie detí. Na tento účel podľa liberálov potrebujeme zákon, ktorý definuje Sociálne vylúčené spoločenstvá (SVS) na inom ako etnickom princípe, predovšetkým na sociálno-ekonomickom. Súbežne s tým liberáli navrhujú obmedziť podporu na prvé štyri deti, odobranie podpory v prípade, že rodičia zanedbajú starostlivosť o deti, súbor opatrení nielen na zvýšenie samotnej školskej dochádzky, ale aj na pripravenosť a opatrenia, aby deti nerodili deti.

SaS okrem toho navrhuje sexuálnu výchovu ako povinný predmet, podporu asistentov učiteľov na školách, zrušenie prídavku na dieťa rodičom maloletej matky, vypracovanie máp kriminality či bezplatnú sterilizáciu. SaS je tiež pripravená zúčastniť sa stretnutia s novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity Petrom Pollákom (OĽaNO). „Pôjdeme na stretnutie, no nepôjdeme tam s prázdnymi rukami, ale s konkrétnymi riešeniami,“ dodal Sulík.

Návrhy predkladá aj SDKÚ, odmieta, že by boli protirómske

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník odmieta, že by návrhy zákonov, ktoré predkladá jeho strana, boli protirómske. Ako povedal, takto môžu SDKÚ-DS označovať len zlomyseľní a neobjektívni, manipulatívni kritici. „Naše zákony platia pre všetkých bez rozdielu, nemajú žiadny etnický podtón. Hovoria o tom, že zákon musí platiť pre všetkých,“ povedal s tým, že aj podľa ústavy na základe sociálneho postavenia nie je možné nikoho zvýhodňovať, či nezvýhodňovať.

„Keď niekoho zvýhodňujeme, tak pomáhame nedodržiavaniu zákona. To žiadnemu slušnému človeku nemôže vyhovovať. Každý kritik, ktorý sa nám pokúša nalepiť nejakú nálepku, by si mal uvedomiť, že tým podporuje nezákonnosť a napätie v spoločnosti,“ zdôraznil. Podľa neho ak sa ľudia nemôžu domôcť spravodlivosti, majú pocit nespravodlivosti a to je voda na mlyn extrémistickým náladám.

SDKÚ-DS na októbrovú schôdzu parlamentu predkladá novelu priestupkového zákona. „Poberatelia sociálnych dávok majú priestupkovú imunitu, ktorá nebola zrušená. To je viac ako 200-tisíc ľudí,“ vyhlásil Kaník. Podľa neho jedným z najväčších problémov vymožiteľnosti práva u poberateľov sociálnych dávok je to, že v oblasti priestupkov sú de facto nepostihnuteľní. Tým, že sú poberateľmi sociálnych dávok, nie je možné od nich vymáhať pokuty a sankcie na základe priestupkového zákona.

SDKÚ chce v priestupkovom zákone zaviesť náhradné plnenie za finančnú sankciu a to verejnoprospešné práce. Príslušný orgán určí vykonanie tejto práce a stanoví lehotu na jej vykonanie v troch stupňoch. Keď ani tretíkrát táto osoba nenastúpi na verejnoprospešné práce, stáva sa to stáva trestným činom marenia výkonu súdneho rozhodnutia, čo sa už posudzuje podľa Trestného zákona. Zároveň SDKÚ-DS navrhuje znížiť hranicu zodpovednosti za priestupky na 14 rokov, čím zákon dáva do súladu so stavom, ktorý je v Trestnom zákone.

SDKÚ zvažuje podliehanie dávok v hmotnej núdzi exekúcii

SDKÚ-DS tiež navrhuje v novele Exekučného poriadku, aby aj dávky v hmotnej núdzi podliehali exekúcii. Jednu tretinu dávky by bolo možné podľa návrhu exekvovať. Cieľom tohto návrhu je podľa predkladateľov odstrániť zlý a nespravodlivý stav, ktorý vytvára súčasná právna úprava, na základe ktorej ľudia, ktorí sú poberateľmi dávok a príspevkov v hmotnej núdzi a nemajú iný oficiálny príjem, sa vďaka absolútnemu vylúčeniu týchto dávok a príspevkov z predmetu exekúcie vyhýbajú plateniu pohľadávok. Veriteľ sa stáva v tejto situácii bezmocným a títo sociálne odkázaní dlžníci si často ani nehľadajú prácu, ktorá by im priniesla oficiálny príjem, aby sa týmto exekúciám vyhli.

Na septembrovej schôdzi NR SR nepochodila SDKÚ-DS s dvoma návrhmi, ktoré kritizoval nový splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO). Išlo o novelu stavebného zákona, ktorej cieľom bolo zamedziť budovaniu čiernych stavieb na cudzích pozemkoch. Ďalším zákonom chcela SDKÚ-DS zrušiť dávky v sume 17,2 eura pre rodičov detí v hmotnej núdzi, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Podľa predkladateľov je diskriminačná voči ostatným rodičom, ktorých deti si rovnako plnia povinnú školskú dochádzku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Jesona 7

Kytica Jesona 7

73,99
Srdce červené ruže valentín

Srdce červené ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk