Praktiky exministra Galka

Už nielen odpočúvanie, ale aj vypočúvanie má podľa terajšieho vedenia rezortu obrany v obľube jeho niekdajší šéf z SaS Ľubomír Galko.

05.10.2012 12:00
Galko, SaS Foto:
Bývalý minister obrany Ľubomír Galko
debata (22)

Podľa internetovej stránky ministerstva mal súčasný opozičný poslanec spochybňovať výber strategického partnera VOP Nováky, ktorým sa stala slovenská spoločnosť MSM Martin. Poukázala na to jedna z pracovníčok, na ktorú mal Galko robiť nátlak.

Podpredseda SaS však nátlak odmieta. Priznal len „vyslovene súkromný telefonický rozhovor“, pri ktorom si vraj len overoval, či si správne spomína na postup v prípade podniku.

Zamestnankyňa, ktorá upozornila nadriadených na „vypočúvanie“ má podľa ministerstva obavu, že poskytnutím informácií a ich využitím pánom Galkom by mohla stratiť nielen dôveru, ale aj bezpečnostnú previerku. „Aj keď máme vedomosť, že pán Galko s mnohými stále komunikuje, napokon sa tým aj sám verejne chváli, pristupovali sme k tomu racionálne. Do času, kým nezačal týchto ľudí ohrozovať,“ tvrdí rezort. Ako dodala jeho hovorkyňa Martina Balleková, bývalý minister obrany by mal vedieť, „že nemôže vyťažovať pracovníkov tak špeciálne zameraného rezortu. Existujú legálne prostriedky, ako získať informácie, a nie pokútnymi eštebáckymi cestami, akými to robil pán Galko. Požadovať od niekoho, aby donášal na svojho zamestnávateľa a citovo vydierať zamestnancov s tým, že sú mu zaviazaní, pretože nastúpili na rezort pod jeho vedením, považujeme za šikanovanie“.

Galko novú kauzu komentoval na svojom verejnom facebookovom profile konštatovaním: „No, chalan (minister obrany Martin Glváč – pozn. red.) si bude musieť zvyknúť na to, že nielen ja si zavolám, kedy chcem a komu chcem, ale aj na to, že mne samotnému dosť ľudí z rezortu voláva, pošle e-mail alebo správu cez facebook o tom, čo Mr. Transparentný na rezorte vyvádza.“

Jeden z Galkových predchodcov, bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ) tvrdí, že na tom, ak sa poslanec parlamentu na čosi pýta vyšších úradníkov na ministerstve, nemusí byť a priori nič zvláštne. „Veľmi však záleží na tom, aký typ informácie chcel zistiť, teda či náhodou nešlo o dôverné alebo utajované skutočnosti,“ zdôraznil Fedor. Na otázku, či niekedy jemu ministerskí úradníci vyčítali „šikanovanie“ alebo „vypočúvanie“, odpovedal záporne. „Pripúšťam však, že doteraz sa informujem u ľudí, ktorých na ministerstve poznám. Je bežné zdvihnúť telefón a dohodnúť si s nimi napríklad osobné stretnutie,“ hovorí Fedor.

Ministerstvo Galkovi vyčíta aj jeho verejné vyjadrenia k dohode vo VOP Nováky. Spoluvlastníkom MSM Martin je totiž zbrojárska firma Excalibur Army, s ktorou podnik v apríli uzavrel dohodu o združení. Stalo sa tak bez verejnej súťaže, niekoľko mesiacov predtým, ako rezort vôbec začal pre VOP hľadať strategického partnera. Galko tak naznačil, že vybraný partner mohol byť zvýhodnený.

Terajšie vedenie rezortu obrany však obvinenia z manipulácie odmieta a pripomína, že zmluvu o združení podpísal ešte bývalý riaditeľ VOP Nováky Jozef Briestenský, nominant expremiérky Ivety Radičovej. „O tejto zmluve existuje aj oficiálna komunikácia, ktorá dokazuje, že ju pripravovalo bývalé vedenie. Uzatvorenie predmetnej zmluvy bolo zároveň jedným z dôvodov, pre ktorý minister obrany Martin Glváč (Smer) odvolal pána Briestenského z postu generálneho riaditeľa VOP Nováky,“ uviedla Balleková.

© Autorské práva vyhradené

22 debata chyba