Machyna: Zdravotníctvu treba viac

10.10.2012 12:00
Machyna
Šéf OZ Kovo Emil Machyna (na snímke z mimoriadneho rokovania Hospodárskej a sociálnej rady vľavo spolu s predsedom odborového zväzu zdravotníctva Antonom Szalayom) sa obáva opätovných štrajkov lekárov a sestričiek. Autor:

Odborové zväzy dostali do rúk najnovší návrh štátneho rozpočtu ako prvé. Šéf OZ Kovo Emil Machyna sa po jeho preštudovaní obáva, že v dohľadnom čase opäť dôjde k štrajkom lekárov a sestričiek.

Odborári dostali na stôl štátny rozpočet na najbližšie štyri roky. Aká bola vaša prvá reakcia?

Veľké prekvapenia nenastali, keďže väčšinu opatrení na strane príjmov sme s vládou dosiaľ intenzívne komunikovali. Nesúhlasím však s prerozdelením peňazí medzi príjmy a výdavky, ktoré sú opísané v rozpočte. Keď sa pozrieme na výdavkovú stránku a plánované škrtanie bežných výdavkov o 10 percent a znižovanie miezd o 5 percent nielen na úrovni verejnej správy, ale aj v mestách a obciach, vychádza mi, že dôjde v budúcom roku k väčšiemu prepúšťaniu. Pri takej veľkej miere nezamestnanosti, akú na Slovensku máme, je to nesprávny krok.

Vláda tvrdí, že ide o zefektívnenie fungovania štátnej správy a prípadné prepúšťanie odmieta.

Záleží na tom, kde napríklad samosprávy nájdu rezervy. Z môjho pohľadu možnosti šetrenia sa niekde už vyčerpali, preto sa pôjde napríklad aj cestou prepúšťania. Budem určite žiadať vysvetlenie ministra financií, ako si toto krátenie výdavkov predstavuje a či počíta s takýmito dopadmi.

Ktorý rezort mal podľa vášho názoru dostať viac?

Určite rezort dopravy. Jednou z priorít by malo byť dobudovanie cestnej infraštruktúry. Železničiari sa nám sťažujú, že majú málo finančných prostriedkov na obnovu. Infraštruktúra je základ, ak to zanedbáme, tak regióny, ktoré sú na východe Slovenska alebo v iných lokalitách, kde je tá dostupnosť nízka, budú ťažko lákadlom pre potenciálnych investorov. Ďalším dôležitým rezortom je poddimenzované zdravotníctvo, kde dlhodobo hovoríme o zvýšení percenta za poistencov niekde na úroveň piatich percent. Je to predpoklad úspešného investovania a celkového sociálneho rozvoja týchto regiónov. Určite budeme ešte s vládou diskutovať takisto o prerozdelení ďalších peňazí napríklad na vykrytie strát poľnohospodárom.

Neboli ste prekvapení, že zdravotníctvo oproti návrhu rozpočtu z augusta tohto roka nedostalo zatiaľ pridané vôbec?

Obávam sa, že v dohľadnom čase opäť príde k štrajkom lekárov a sestričiek, ak sa v tejto oblasti nebude konať. Vláda nám zatiaľ neposkytla zdôvodnenie nenavyšovania rozpočtu tohto rezortu. Ak chceme, aby mali ľudia dobrú zdravotnú starostlivosť, nemôžeme tento rezort nechávať v budúcom roku bez finančných prostriedkov navyše.

Ministerstvo hospodárstva má v budúcom roku vyčlenených menej finančných prostriedkov na stimuly. Je to podľa vás správny krok?

Otázka uvoľňovania dotácií na vytvorenie nových pracovných miest a vôbec dotovanie nových investícií nie je nastavená správne. Dosiaľ úľavy dostávali najmä zahraničné firmy, ktoré to vlastne ani nepotrebujú. Chýba tu jasne nastavený systém. Zahraničné firmy nemôžu takto nesystémovo žiadať peniaze a viac-menej vydierať vládu tým, že v prípade, ak ich nebudeme dotovať, tak sa zbalia a odídu.

Plánované opatrenia vlády zasiahnu síce najmä bohatých, ale pocítia to aj chudobní, nebije sa to s predvolebnými sľubmi?

Snaha urobiť to tak, aby to zaplatili bohatší, tu je. V konečnom dôsledku to bude rozložené nepriamo aj na tých menej solventných ľudí, a to nákladovými položkami, ktoré si zamestnávatelia alebo firmy nastavia tak, aby nestratili benefity, a teda zisky. Zabrániť tomu bude veľmi ťažké, lebo vláda nemôže všetko regulovať.

O rozpočte bude dnes rokovať aj samotná vláda. Je naplánované najbližšie ďalšie stretnutie vlády s odborármi, čo sa týka prípadných zmien v rozpočte?

Určite budeme sami iniciovať ďalšie stretnutia, potrebujeme prebrať napríklad otázku zvýšenia minimálnej mzdy či skrátenia pracovného času.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku