Primátori chcú nové štadióny všade. Nie len v Bratislave

Krajské mestá žiadajú, aby štát podporil výstavbu moderných štadiónov na celom Slovensku a nie len v Bratislave. Reagujú tak na zámer vlády podporiť stavbu národného futbalového štadióna v hlavnom meste s odhadovanou investíciou 45 miliónov eur.

16.10.2012 12:00
Tehelné Pole, Slovan Foto:
Rozpadajúce sa Tehelné Pole, na ktorom hrával svoje zápasy bratislavský Slovan.
debata (10)

Podľa trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka by sa dotácia zišla viacerým. „Je nefér, že sa nájde takmer 50 miliónov eur na národný futbalový štadión a krajské mestá nevedia, kedy a koľko môžu dostať na svoju futbalovú infraštruktúru. Malo by sa to rozdeliť. Napríklad 20 miliónov pre Bratislavu a zvyšných 30 miliónov pre krajské mestá.“

Podľa neho by sa nové štadióny mali riešiť PPP projektmi so spoluúčasťou súkromných podnikateľov, samospráv a štátu. „Podporujem myšlienku vybudovať v Bratislave reprezentatívny štadión, ale bol by som nerád, aby sa to skončilo ako s hokejovým štadiónom,“ dodal.

Podobný názor má aj vedenie Banskej Bystrice. „Bolo by vhodnejšie investovať skôr do rozvoja regionálneho športu, ako na stavbu jedného veľkého štadióna. S týmto názorom súhlasili aj ďalší primátori krajských miest na stretnutí K8,“ uviedla hovorkyňa primátora Monika Pastuchová.

Vláda ani ministerstvo školstva však o dotáciách pre štadióny v ďalších mestách zatiaľ neuvažujú. Hovorca ministerstva Michal Kaliňák argumentuje, že výstavba národného futbalového štadióna vychádza z programového vyhlásenia vlády. So stavbou by sa malo podľa neho začať v roku 2014. Pôjde zrejme o PPP projekt, ktorý by štát splácal investorovi. „Presné pravidlá, za akých do výstavby vstúpia štát, súkromný sektor a samospráva, by malo určiť stretnutie všetkých zainteresovaných,“ hovorí Kaliňák.

Slovenský futbalový zväz tvrdí, že štadióny sa budú obnovovať na celom Slovensku, no nie naraz, ale postupne. Prvým krokom má byť memorandum, ktoré chce zväz podpísať so samosprávami. „Cieľom Slovenského futbalového zväzu je komplexné zlepšenie futbalovej infraštruktúry, má to však svoje fázy. Najprv sa štadióny postavia v Bratislave, Trnave a Košiciach, potom prídu na rad ostatné krajské a okresné mestá,“ naznačil hovorca Juraj Čurný. Zväz už predložil vláde projekt výstavby lacných štadiónov s kapacitou 5– až 8-tisíc divákov v ostatných mestách, ktoré by mohla podľa zväzu zafinancovať vláda aj v súčasnej napätej ekonomickej situácii.

Štadióny v krajských mestách sú zatiaľ odkázané na súkromných investorov a majiteľov klubov. Niektorým sa darí, iné stále čakajú. Trenčiansky primátor Rybníček povedal, že ak by nebolo Futbalového klubu AS Trenčín, ktorý zo svojich peňazí pred časom investoval 300-tisíc do najnutnejších opráv mestského štadióna, tak v Trenčíne by sa už nehrala Corgoň liga. „Mesto by finančne nezvládlo zabezpečiť adekvátne podmienky na štadióne a už vôbec nie jeho rekonštrukciu, prípadne výstavbu nového štadióna.“

V Trnave sa nový štadión možno začne stavať už v marci 2013. Súčasťou projektu bude aj polyfunkčné centrum s hotelom, kinami, obchodmi, výška investície je približne 77 miliónov eur. Časť peňazí zaplatí klub FC Spartak Trnava, na zvyšok si zoberie úver. Splácať ho chce z príjmov z prevádzky obchodov a hotela.

„Toto je asi jediná cesta. V súčasnosti nikto nebude investovať len do samotného športu. Vnímame to ako plus, mohlo by to oživiť centrum, ktoré sa vyprázdnilo kvôli obchodným centrám na periférii mesta,“ mienil hovorca trnavského primátora Pavol Tomašovič.

V Nitre sa uvažovalo dokonca o investícii za 150 miliónov eur. Išlo by takisto o polyfunkciu na mieste, kde stojí starý štadión. Momentálne sú rokovania so švajčiarskym investorom utlmené. „Naposledy sme sa stretli asi pred pol rokom. Ukázali sme im plán mesta, Švajčiari si chceli zmapovať ďalšie lokality, kde by sa mohol štadión postaviť,“ doplnil prednosta mestského úradu Igor Kršiak.

V Košiciach a Prešove sa už predložilo viacero projektov a vizualizácií nových štadiónov, k realizácii žiadneho z nich však nedošlo. Najmodernejší štadión je momentálne v Žiline, ako prvý dostal vyhrievaný trávnik. Jedine tu a ešte v Bratislave a v Trnave sa môžu hrať medzištátne zápasy.

Schátraný štadión Artmedie Petržalka.
Schátraný štadión, na ktorom hrávala svoje...
+24Schátraný štadión, na ktorom hrávala svoje...

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba