Matovič: Chceme, aby aj rómske deti mohli prispievať do systému

Rozhodnutie začať predstavovanie rozsiahlej rómskej reformy práve od oblasti vzdelávania bolo symbolické. Pre TASR to uviedol líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer), splnomocnencom pre rómske komunity Petrom Pollákom (OĽaNO) a ďalšími expertmi na príprave týchto opatrení podieľal.

21.10.2012 11:35
Igor Matovič Foto:
Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič
debata (8)

„Keď nechceme, aby nám deti v osadách behali holé a hladné po blate, ale chceme, aby do budúcna boli normálne prispievateľmi do sociálneho systému a neboli od neho závislé, ako, bohužiaľ, dnes mnohí Rómovia v osadách sú, tak prvý zásadný krok je vzdelávanie – podchytiť výchovu týchto detí od čo najskoršieho veku,“ povedal Matovič.

Vzdelávania by sa mala týkať približne šestina z celkového počtu asi stovky opatrení celej rómskej reformy. Z doteraz predstavených téz vyplýva, že by návrhy mali smerovať napríklad k lepšej uplatniteľnosti Rómov po škole. Štát chce tiež zabezpečiť „vhodnú výchovu detí nezodpovedných rodičov už pred vstupom do základnej školy“. „Bude tam viacero návrhov, ktoré postavia systém z hlavy na nohy,“ avizoval šéf OĽaNO.

Efekt niektorých opatrení by mohla verejnosť podľa neho pocítiť prakticky okamžite po prijatí potrebných zmien. Niektoré z nich si však môžu vyžiadať aj roky. Väčšina návrhov bude pravdepodobne v podobe vládnych návrhov zákonov, pričom poslanci by sa nimi mohli zaoberať už začiatkom budúceho roka.

Rómska reforma bude predstavená postupne po častiach do konca novembra. Okrem spomínaného vzdelávania to budú zmeny v oblasti vymožiteľnosti práva, bývania, sociálneho systému, zamestnania a podpornej politiky. „Každé opatrenie, ktoré je v reforme, vyvolá nevôľu a kritiku u ľudí, ktorí nechcú hrať podľa pravidiel a chcú zneužívať systém. Takisto to isté opatrenie vyvolá pozitívny ohlas u tých ľudí, ktorí chcú a vedia fungovať podľa pravidiel,“ tvrdí Matovič.

8 debata chyba