Tresty sa nedotknú len Rómov, tvrdí Kaliňák

Žiadne reštrikčné opatrenia sa nebudú týkať len Rómov, ale postihnú všetkých ľudí, ktorí majú problém sa prispôsobiť. V súvislosti s pripravovanou reformou to vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák. Reagoval tak na doterajšie výhrady mimovládnych organizácií. Tie síce nenamietajú proti samotným bodom reformy, ktorú pripravil nový vládny splnomocnenec pre Rómov Peter Pollák, ale prekážalo im, že v súvislosti s neprispôsobivými občanmi doteraz tak on, ako aj predstavitelia vlády spomínali len Rómov.

22.10.2012 07:36
Robert Kaliňák Foto:
Minister vnútra Robert Kaliňák
debata (13)

Reforma má podľa Kaliňáka skoncovať so súčasnou praxou, keď sa na sociálne dávky nedá siahnuť, nech už ich poberateľ urobí čokoľvek. „Problémy treba vyriešiť celé, je teda potrebné, aby nastúpili nové pravidlá. Buď sa začnú, či už neprispôsobiví Rómovia alebo Nerómovia slušne správať, alebo sa dostanú do podoby, že nebudú mať príjem, na ktorý boli zvyknutí,“ povedal.

Zdôraznil, že opatrenia sa budú týkať všetkých ľudí bez rozdielov. Každý človek má podľa jeho slov právo žiť v nejakom štandarde, najprv sa ale musí slušne správať a splniť povinnosti, až potom prichádza nárok na práva. Ak chce niekto žiť v štandarde, musí vykonávať pre svoju obec, mesto alebo pre občana, ktorý na dávku prispieva, prospešné práce a správať sa slušne, inak sa ich sociálna dávka zmení. „Je to priama motivácia k tomu, aby sa situácia zlepšila. Za neslušné správanie prídu o svoj štandard,“ doplnil minister.

Splnomocnenec Pollák upozornil, že Rómovia aj vinou politikov zostali stáť mimo pracovného trhu a teraz sa aj oni musia postarať o to, aby neboli len poberateľmi sociálnych dávok, ale aj prispievateľmi do sociálneho systému. Pollák je presvedčený, že ak sa rómska reforma spustí, spolunažívanie medzi Rómami aj Nerómami bude lepšie. „Máme dobré príklady z praxe, ktoré ukazujú, že rómska problematika sa dá riešiť. Existujú obce a mestá, ktoré tento problém vyriešili, a berieme si z nich príklad,“ doplnil.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba