Repčík rezignoval, Výbor SOZA jeho rezignáciu prijal

Riaditeľ Slovenského ochranného zväzu autorského pre práva k hudobným dielam (SOZA) Vladimír Repčík oznámil, že rezignuje na svoju funkciu z osobných dôvodov a Výbor SOZA rezignáciu riaditeľa prijal. Informovala o tom informovala marketingová manažérka SOZA Katarína Tomandlová. Výbor SOZA sa v stredu ráno zišiel s šéfom SOZA Repčíkom v reakcii na neutíchajúcu kritiku zväzu a jeho vedenia po spochybnených výberoch poplatkov.

31.10.2012 10:21
SOZA Foto:
Vo štvrtok proti krokom SOZA protestovala pred sídlom Ministerstva kultúry skupina mladých ľudí.
28

Naposledy proti SOZA vo štvrtok protestovali pred sídlom Ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave. Organizátori protestu s názvom „Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!“ sa na ministra kultúry Mareka Maďariča obrátili so žiadosťou, v ktorej okrem iného chceli, aby ministerstvo kultúry vykonalo hĺbkovú kontrolu v SOZA a vyvodilo „zodpovednosť za amorálne pokusy žiadať výpalné od detí a študentov“ snahou spoplatniť stužkové slávnosti.

Žiadali zvážiť odobratie licencie SOZA, vypracovanie právnej analýzy toho, kedy môže a kedy nemôže vyberať poplatky, ktorá bude pre SOZA a ďalšie inštitúcie kolektívnej správy autorských práv záväzná. Minister Maďarič mal podľa protestujúcich tiež zaujať verejne stanovisko k činnosti riaditeľa Vladimíra Repčíka, vyzvať Výbor SOZA, aby ho odvolal a otvoriť verejnú diskusiu o zmenách vo forme a spôsobe výkonu autorských práv.

Sporom organizátorov kultúrnych podujatí s organizáciami kolektívnej správy autorských práv má zabrániť malá novela autorského zákona, ktorá začne platiť po podpísaním prezidentom od 1. decembra. Novelu od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza v pondelok 29. októbra schválil parlament. Poslanci ňou zmenili jeden z paragrafov v súčasnosti platného autorského zákona. Novela má zamedziť vzniku absurdných prípadov, aké sa napríklad stali medzi SOZA a obcami Pohorelá či Heľpa.

28 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy