Pápež odvolal Bezáka, aby 'obnovil kolegialitu medzi biskupmi'

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal v júli trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, pretože chcel obnoviť medzi slovenskými biskupmi účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu druhého vatikánskeho koncilu. Vyplýva to z listu, ktorý 18. októbra pápež poslal predsedovo Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému.

08.11.2012 11:25, aktualizované: 13:37
Zvolenský, Chovanec Foto:
Biskup Marián Chovanec (vľavo) a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský počas tlačovej besedy po rokovaní KBS v Donovaloch, na ktorej novinárov oboznámili s obsahom listu pápeža Benedikta XVI. o odvolaní arcibiskupa Róberta Bezáka.
debata (60)

„Starostlivo a vecne som sa oboznámil s vážnou a znepokojujúcou situáciou a po dlhej modlitbe nemohol som sa vyhnúť povinnosti, vyplývajúcej z lásky, obnoviť medzi vami účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu druhého vatikánskeho koncilu, ktorého 50. výročie otvorenia si pripomíname práve v tomto roku,“ napísal v liste, ktorý na tlačovej besede zverejnili predstavitelia cirkvi.

Pápež tiež veľmi ocenil prejav hlbokého cirkevného spoločenstva, ktoré mu predseda KBS, spolu s ostatnými členmi biskupskej konferencie, prejavili po „bolestnej záležitosti“ s Róbertom Bezákom. „Som presvedčený, že budete aj naďalej sprevádzať vášho spolubrata svojou modlitbou, v pravde a so záujmom,“ napísal Benedikt XVI.

Konkrétne dôvody, ktoré viedli pápeža k odvolaniu Bezáka, sa slovenskí biskupi nedozvedeli ani z jeho listu. Pripustil to bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Rozhodnutie Svätého otca je rozhodnutím, ktoré my rešpektujeme. Nie sme oboznámení s obsahom všetkých podkladov, ktoré Svätý otec starostlivo preštudoval,“ uviedol Zvolenský. Podotkol, že dôvody sú kryté tajomstvom, ktoré biskupi považujú za užitočné, pretože chránia dôstojnosť každého, o kom sa rozhoduje. „Logicky sa dá predpokladať, že museli existovať problémy, ak sa nimi Svätý otec zaoberal,“ dodal Zvolenský.

Svätý Otec Benedikt XVI. 2. júla odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Za trnavského arcibiskupa bol 52-ročný Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna. Vo funkcii vystriedal Jána Sokola. Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Mikloško: Pozadie odvolania Bezáka je nezodpovedané

Rozhodnutie a list Svätého Otca Benedikta XVI. o odvolaní trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka katolícky a občiansky aktivista František Mikloško rešpektuje, ale dôvody a pozadie odvolania Bezáka podľa neho zostávajú nezodpovedané.

Mikloško ako prvý koncom júna oznámil, že arcibiskup Bezák bude odvolaný. Ako uviedol vo štvrtok, pozná tri zásadné verzie odvolania arcibiskupa, ktoré smerujú na najvyššie miesta Vatikánu a na základe ktorých sa mal aj pápež rozhodnúť. „Poslednú mi naznačil biskup Ján Orosch, keď som ho navštívil 19. októbra v Trnave. Všetky tri sa dôvodmi líšia, nehovoriac o tom, že niektoré vážne uberajú na cti ľuďom v cirkvi. Zostáva zásadnou otázkou, ktorá z nich sa ako argumenty dostala na stôl Svätého Otca,“ povedal Mikloško.

Bezák mal a má podľa Mikloška povesť dobrého a verného pastiera katolíckej cirkvi. Upozornil, že tesne pred jeho odvolaním sa ho listom zastalo 90 kňazov z jeho diecézy. Tento list odovzdali nunciovi Mariovi Giordanovi, biskupovi Janovi Baxantovi, ktorý v Trnavskej arcidiecéze vykonával vizitáciu a arcibiskupovi Stanislavovi Zvolenskému. „Bezáka sa po jeho odvolaní zastala konferencia vyšších predstavených mužských reholí, ktorá združuje všetky rehole na Slovensku,“ dodal Mikloško.

Podľa nezaradenej poslankyne Jany Žitňanskej, ktorá sa Bezáka zastala, spôsob ako oslovoval Bezák neveriacich, bol dobrý. Podľa nej práve Bezák začal robiť poriadky a začal spravovať diecézu spôsobom, ktorý nevyvolával zbytočné otázniky o netransparen­tnosti. „Niekedy pravda nemusí byť príjemná, ale je viac ako kolegialita. Iný názor môže niekedy posúvať veci dopredu,“ uviedla v súvislosti s listom pápeža Žitňanská.

60 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy