Na margo atmosféry a možných odchodov zo strany uviedol, že na rokovaní Ústrednej rady žiadna informácia o odchode niektorého z členov nezaznela. „Nikto nepovedal, že odchádza. Považujem to skôr za šumy,“ uviedol. Najsilnejší apel podľa jeho slov bol, aby strana vystupovala jednotne a všetko to, čo si chcú jej členovia povedať, aby si povedali doma. „Len tak dokážeme byť úspešní,“ myslí si.
Za programové východiská pod názvom Silná stredná vrstva, Spravodlivé Slovensko, zahlasovalo 65 členov Ústrednej rady z 89 prítomných. Piati sa zdržali, jeden bol proti. Hlavnými bodmi dokumentu sú podpora strednej vrstvy, spravodlivý sociálny systém a poriadok a spravodlivosť. SDKÚ-DS presadzuje znižovanie daňového a odvodového zaťaženia, spravodlivý sociálny systém, ochranu rodiny či podporu pracujúcich rodín s deťmi.
Strana prichádza aj s návrhom novej populačnej politiky. Navrhne program výstavby štartovacích nájomných bytov pre začínajúce pracujúce rodiny s deťmi, financovaný z úspor v druhom dôchodkovom pilieri. Bude tiež presadzovať vyššie daňové úľavy pre pracujúcich rodičov, navrhne program bonifikácie úrokov na mladomanželské pôžičky pre mladé rodiny.
Žitňanská: V pravici prebieha skôr súboj ako súťaž
Poslankyňa Lucia Žitňanská na Ústrednej rade SDKÚ-DS kritizovala pomery v pravici. Podľa nej prebieha skôr súboj ako súťaž o pozíciu lídra i lepšie postavenie v budúcom roku. „V pravici u niektorých je chladný politický kalkul hovoriť ľuďom, čo chcú počuť. U iných náznaky jemnej hystérie po momentálnych preferenciách. Hrá sa o východiskovú pozíciu v roku 2013. Pozíciu strán, politikov, pretože potom sa budú sypať voľby,“ povedala.
Podľa Žitňanskej nie je pravicový líder, ale je veľa predsedov, budúcich predsedov, platformistov, ale líder dnes nie je. „A to je príležitosť. Je to súťaž, ktorá pripomína skôr súboj strán, vo vnútri strán, politikov, presluhujúcich, starších, mladších, mladších medzi sebou. Divák, náš volič, musí byť z nekonečných hier unavený,“ vyhlásila. Podľa nej je asi tento proces nezastaviteľný apelom na zdravý rozum.
Žitňanskej záleží, aby SDKÚ-DS oslavovala nielen dvanáste narodeniny, ktoré si pripomína dnes, ale aj 15, 20 a aj 30 narodeniny. Kritizovala, že v Európe sa diskutuje o usporiadaní EÚ v budúcnosti, ale u nás chýba spoločenská a politická diskusia, ale aj v SDKÚ-DS na túto tému. „Ak sa nestane trvalou súčasťou našej diskusie, tak hrozí, že keď príde čas robiť rozhodnutia, nebudeme pripravení. Populizmus, ktorý hovorí jednoduchým jazykom potom môže mať navrch,“ zdôraznila.
Vláda síce podľa Žitňanskej konsoliduje verejné financie, ale myslí len na prežitie tento a budúci rok, ale aby Slovensko vyviedla z krízy posilnené buď nevie, alebo jej chýba odvaha. Smer podľa nej veľmi dobre rozumie tomu, čo je moc. Pracuje s ňou tak, aby ju mala všade. „Koncentrácia moci v rukách jednej strany je pre demokraciu nebezpečná,“ dodala.
Kukan: Nevyzerá, že by sme videli svetlo na konci tunela
Europoslanec Eduard Kukan upozornil, že dnes je situácia ťažká. „Je po voľbách, kde sme nedopadli dobre, pravica je rozhádaná. Nevyzerá, že by sme videli svetlo na konci tunela, neviem, ani kde ten tunel je. Netreba jojkať, treba pracovať,“ povedal s tým, že SDKÚ vždy sa dokázala zomknúť a vyšla z ťažkých časov silnejšia.
Počas dvanástich rokov podľa Kukana médiá nemali nikdy priaznivý vzťah k SDKÚ a bolo by a naivné domnievať sa, že to zmenia. „Buďme si toho vedomí, ale nenechajme sa príliš nimi vyrušovať. Treba reagovať pokojne,“ dodal.
Mikloš skritizoval prípravu programu SDKÚ
Bývalý podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš na Ústrednej rade kritizoval prípravu programových východísk strany, ktoré má rada schváliť. Za lož označil tvrdenie generálneho sekretára Štefana Kužmu, že prvýkrát v histórii tvorila program nielen úzka skupina ľudí, ale do prípravy sa zapojili stovky členov SDKÚ-DS. „Je to lož,“ vyhlásil Mikloš pričom pripomenul prípravy programov z minulosti.
Podľa Mikloša však nie je pravda ani to, že text východísk bol výsledkom práce odborných sekcií. „Minimálne v jednom prípade, text bol úplne iný ako vyšiel zo sekcie,“ pričom mal na mysli zavedenie dane z bezhotovostných platieb. Naopak podľa Mikloša prvýkrát nebol programový text prekonzultovaný s odbornou verejnosťou.
Miklošovi nie je jedno, aký program SDKÚ-DS má a aká bude budúcnosť SDKÚ. „Ide mi o vec, ide mi o SDKÚ, preto hovorím tu a nie v médiách. Ja svoje stanovisko hovorím vo vnútrostraníckej diskusii,“ zdôraznil. V súčasnosti navrhovanom texte nenašiel Mikloš nič, čo by mu prekážalo, pretože vychádza z volebného programu 2012.
Jedným z problémov prípravy programu bol podľa Mikloša nedostatok času na tvorbu nového programu. Vadí mu, že nebol nikto z najvyššieho vedenia zodpovední za prípravu programu. „Za tvorbu programu musí byť zodpovedný predseda strany, alebo ním poverený podpredseda,“ povedal. Prípravu programu mali na starosti traja podpredsedovia, každý z nich jednu časť. „Návrh bol rozpočtovo neudržateľný, obsahoval mnoho populistických návrhov. Dnes je to chvalabohu nový dokument, na ktorom vieme nájsť zhodu,“ povedal.