Učitelia si kurzom prilepšia len na sedem rokov

18.11.2012 20:00, aktualizované: 19.11.2012 08:00
učiteľ, škola, žiak, žiaci
Za dodatočné vzdelávanie získavajú učitelia kredity, za ktoré dostávajú príplatky. Autor:

Od januára mali mať učitelia isté, že k výplate dostanú navyše 80 eur. Ide o príplatok za dodatočné vzdelávanie, ktorý mali pedagógovia dostávať natrvalo. Ministerstvo školstva však urobilo zmenu. Peniaze za absolvovanie kurzu či školenia budú dostávať len sedem rokov. Rezort sľubuje, že zmena je dočasná a že v roku 2015 príde v oblasti odmeňovania učiteľov reforma.

Príplatky pre učiteľov za to, že si budú zvyšovať vzdelanie, zaviedol v prvej Ficovej vláde minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Pedagógovia si mohli prilepšiť tým, že absolvovali kurz či školenie alebo napísali učebnicu. Za tieto aktivity zbierali kredity a príplatok k platu sa odvíjal od ich množstva. Za každých 30 kreditov dostal učiteľ o šesť percent viac. Pri priemernej výške učiteľského platu, ktorá je na základných školách asi 652 eur a na stredných asi 682 eur, ide zväčša o príplatok do 80 eur. Ak učiteľ získal 60 kreditov, dostal pridané o 12 percent. Mikolaj nadviazal tento príplatok na sedem rokov.

Učitelia si u ďalšieho exministra školstva Eugena Jurzycu pred rokom vydobyli ústupok. Jurzyca im prisľúbil, že kredity, a teda aj príplatky im zostanú natrvalo. Táto podmienka mala začať platiť od januára 2013. Súčasný minister školstva Dušan Čaplovič sa v poslednej chvíli rozhodol ponechať pôvodný sedemročný limit do roku 2015. Urobil to cez nedávne novely školských zákonov.

„Dôvodom bola skutočnosť, že bez vykonania primeraných zmien v systéme kontinuálneho vzdelávania v kariérovom systéme a v systéme odmeňovania zamestnancov by došlo k výraznému ekonomickému dopadu na rozpočet bez želaného celoživotného profesijného vzdelávania zamestnancov,“ vysvetlil príčiny tohto rozhodnutia hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

„Je to neprimerané. Ak predsa niekto získa napríklad vodičský, má ho na celý život a nemusí si ho obnovovať po siedmich rokoch. Neviem si teda vysvetliť, či sa ministerstvo domnieva, že po tomto čase všetko zo školení zabudneme, alebo ako to vlastne myslí,“ hovorí predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi. Dodal, že učitelia ani inú možnosť, ako navštevovať kurzy, nemajú. „Platy majú také nízke, že aj keď niekto nechce, ide na kreditové vzdelávanie, pretože tých šesť percent k platu je to, čo mu v mnohých prípadoch umožňuje prežiť,“ podotkol Sebelédi.

Ľubica Hegerová, riaditeľka Strednej odbornej školy na Svätoplukovej ulici v Bratislave, hovorí, že mnohí s trvalými kreditmi už rátali. „Odkladali si zápis do kurzov, ale aj ich ukončovanie, aby mali výstupy až začiatkom roka 2013, a teda, aby sa im kredity už rátali nastálo,“ vraví. Podobne reagoval aj riaditeľ základnej školy v Spišskom Podhradí Ján Jurečko. Podľa neho sú ustavičné zmeny v školstve často nekoncepčné. „Raz ich dávame na určito, potom zas na neurčito. Môj názor však je, že sú vzdelávania, ktoré majú mať trvalú platnosť, no sú aj také, pri ktorých by aj obmedzená platnosť obstála, ako napríklad tie zamerané na didaktickú techniku. Kritériá by však mali byť dané dopredu, aby učiteľ vedel, za akých podmienok vstupuje do ďalšieho vzdelávania a taktiež, za akých ho aj skončí,“ mieni.

O doplnkové vzdelávanie je medzi učiteľmi veľký záujem. Podľa Jurečka je na škole je vyše 80 percent takých učiteľov, ktorí majú priznané 12-percentné príplatky, podobná situácia je aj inde. Kredity získalo celkovo už viac ako 40-tisíc pedagógov.

„Celý systém kreditov je nastavený veľmi zle,“ mieni Zuzana Zimenová, odborníčka na školstvo z portálu o reforme vzdelávania noveskolstvo.sk. „V súčasnej podobe totiž nemotivuje učiteľov k tomu, aby sa vzdelávali a prinášali do škôl inovácie, čo bol aj pôvodný cieľ, ale je vlastne len naháňačkou za platmi,“ pokračuje. Podľa nej pri uvážení, že ani kvalita vzdelávacích kurzov nie je dobrá, je naozaj nefér, aby bola v tejto situácii platnosť kreditov obmedzená. „Len by to učiteľov nútilo opäť vybíjať svoju energiu formou zapájania sa do ďalších nekvalitných vzdelávacích aktivít,“ uzatvára Zimenová.

Minister Čaplovič odmieta, že by za posunutím platnosti kreditov stálo šetrenie. Tvrdí, že pripravuje komplexnú zmenu kreditového systému. „Ministerstvo zapracovalo do plánu hlavných úloh na rok 2014 kompletnú novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, v ktorej sa na základe štvorročnej aplikačnej praxe a podnetov z odbornej verejnosti vykonajú potrebné úpravy pre ďalšie využitie zákona v praxi,“ tvrdí hovorca rezortu Michal Kaliňák.

Neobmedzenú platnosť doplnkového vzdelania podľa Kaliňáka získa ten učiteľ, ktorý ukončí doplnkové vzdelanie napríklad rigoróznou skúškou alebo štátnou jazykovou skúškou v cudzom jazyku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku