SR na žiadosť z Bruselu odstráni náboženské symboly z mince

21.11.2012 13:07, aktualizované: 13:41
minca, Konštantín a Metod
Pamätná minca k 1 150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Autor:

Rozhodnutie odstrániť svätožiaru a kríže z pamätnej mince s motívom misie Konštantína a Metoda bolo reakciou na pripomienky z Bruselu. V rámci pripomienkového konania požiadala totiž Európska komisia a niektoré členské štáty o odstránenie náboženských symbolov z návrhu mince.

„Tieto požiadavky boli zdôvodnené potrebou rešpektovania princípu náboženskej neutrality vyplývajúceho z článku 22 Charty základných práv Európskej únie,“ uviedla Jana Kováčová z Národnej banky Slovenska (NBS).

Banková rada následne vznesené pripomienky podľa nej akceptovala vychádzajúc aj z predchádzajúcich skúsenosti. V minulosti totiž takéto pripomienky akceptoval napríklad aj Vatikán a s podobnými výhradami sa už stretlo aj Slovensko. Navyše by podľa nej neakceptovanie tejto pripomienky ohrozilo základný cieľ, a to pripomenutie si príchodu vierozvestcov prostredníctvom mince, ktorá by sa mala šíriť v rámci celej Európy.

„NBS je presvedčená, že konečný návrh dvojeurovej pamätnej mince s námetom príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu je dôstojným spojením dvoch symbolov symbolu štátnosti a symbolu kresťanstva. Slovenský dvojkríž vyrastajúci z trojvršia je súčasne biskupskou berlou v ruke Metoda,“ dodala Kováčová.

Rozhodnutie odstrániť náboženské symboly z pamätnej mince vyvolali v posledných dňoch ostrú reakciu viacerých zainteresovaných strán. Odsúdila ho Konferencia biskupov Slovenska, europoslankyňa Anna Záborská a naposledy aj prvý podpredseda mimoparlamentnej SNS Rafael Rafaj.

„Odstrániť z ich odevov (Cyrila a Metoda) kríže a z hláv svätožiary je také isté, ako odstrániť kríž z Dómu Sv. Martina v Bratislave a premenovať tento korunovačný chrám uhorských kráľov a kráľovien na ‚Dóm Martina‘,“ komentovala Záborská.

Kaník: NBS by nemala ustupovať požiadavkám Bruselu na úpravu mince

„Pre nás je absolútne nepochopiteľné, ako môže byť v Európe, ktorá nespochybniteľne stojí na kresťanských základoch, problémom zobrazenie postáv, ktoré sú súčasťou kresťanstva, a ktoré sú nespochybniteľne súčasťou duchovného a kultúrneho dedičstva nielen Slovenska, ale celej Európy. SDKÚ sa preto domnieva, že v žiadnom prípade nie je správne ustupovať takýmto neopodstatneným tlakom a výhradám,“ zhodli sa opoziční poslanci Ľudovít Kaník a Jozef Mikuš.

Tlak z Bruselu na takúto zmenu je podľa nich „zlý a škodlivý“. Miesto ústupkov treba podľa SDKÚ viesť zásadnú debatu o tejto otázke na pôde EK. „NBS by mala trvať na pôvodnom výtvarnom stvárnení mince,“ vyhlásil šéf poslaneckého klubu SDKÚ Kaník.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku