EK: Nie diktát Bruselu, ale členské štáty EÚ stoja za odstránením svätožiary a krížov

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa vyjadrilo k rozhodnutiu odstrániť svätožiaru a kríže z pamätnej mince s motívom misie Konštantína a Metoda.

22.11.2012 14:48
minca, Konštantín a Metod Foto:
Pamätná minca k 1 150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu.
debata (40)

Rozhodnutie odstrániť náboženské symboly z pamätnej mince vyvolali v posledných dňoch ostrú reakciu viacerých zainteresovaných strán. Odsúdila ho Konferencia biskupov Slovenska, europoslankyňa Anna Záborská a rad slovenských politikov.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v stanovisku uvádza, že voči pôvodnému návrhu mince mali výhrady niektoré členské štáty Európskej únie.

„V zmysle platných európskych pravidiel pre vydávanie euromincí každý členský štát zasiela grafický návrh euromincí Rade EÚ a Európskej komisii. EK následne zasiela tieto návrhy všetkým členským štátom eurozóny, ktoré sa k nemu môžu vyjadriť. Niektoré členské štáty mali voči pôvodnému návrhu výhrady, s ktorými EK oboznámila Slovenskú republiku. SR tieto pripomienky členských štatov akceptovala a predložila modifikovaný návrh, ktorý bol schváleny v Rade EÚ a hlasovala zaň aj SR,“ informuje Andrej Králik z tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku.

40 debata chyba