Kaliňák: Vláda chce aktívnejšie podporovať dobrovoľníkov

23.11.2012 17:21
Robert Kaliňák
Minister vnútra Robert Kaliňák Autor:

Vládny kabinet chce aktívnejšie podporovať dobrovoľné hasičské zbory. Vyhlásil to v piatok minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) pri príležitosti oficiálnej návštevy eurokomisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristaliny Georgievovej na Slovensku.

V súčasnosti funguje na Slovensku asi tisíc dobrovoľníckych zborov, ktoré sú schopné v krízových situáciách zasiahnuť. Tie podľa ministra takmer nezaťažujú štátny rozpočet, sú veľmi efektívne pri pomoci občanom a ochotne pomáhajú kolegom z profesionálnych zborov. „Je dôležité, aby u nich bola určitá forma mobility, to znamená, aby sme ich vedeli dostať k povodniam,“ podčiarkol Kaliňák, ktorý by chcel, aby sa táto podpora realizovala aj vo forme darovania starej techniky. Konkrétne programy spolupráce chce predstaviť v budúcom roku.

„Je veľmi dobré povolať armádu, ale tá je tu predovšetkým na to, aby nám poskytovala ťažkú techniku, ktorú nemáme k dispozícií. Ale musíme umožniť dostať sa na miesto nešťastia aj tej fyzickej sile, ktorú sú nám ochotní poskytnúť dobrovoľní hasiči a ktorí sú na to vycvičení,“ podčiarkol šéf rezortu vnútra.

Kaliňák s eurokomisárkou hovoril aj o jej iniciatíve vytvoriť Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc (EDZHP). Georgievová predpokladá, že by táto organizácia mohla mať v priebehu desiatich rokov 10-tisíc stálych členov. Tento tím by mal byť pripravený pohotovo reagovať na krízové situácie kdekoľvek vo svete. „V čase, keď je finančná situácia napätá a peňazí nie je veľa, musíme byť schopní sa spoliehať na silu našich dobrovoľníkov a silu európskej solidarity,“ podotkla eurokomisárka.

O schopnostiach slovenských hasičských dobrovoľníkov sa dnes mohla osobne presvedčiť na cvičení združenia POLE v Trnave. Dobrovoľníci na mieste prezentovali zásahovú techniku i nácvik evakuácie detí základnej školy pri povodniach. „Spomedzi nových členských krajín EÚ je to práve Slovensko, ktoré reaguje na volania o pomoc častejšie ako ktokoľvek iný – či už ide o Haiti, Pakistan či Sýriu,“ poznamenala Georgievová.

Po presune do Bratislavy sa eurokomisárke predviedli aj profesionálne zložky hasičov a záchranárov. Georgievová ocenila vysokú úroveň slovenských špecialistov, ako aj to, že sú „pripravení ochrániť životy a majetok domácich obyvateľov“. „Pokiaľ by som niekedy bola v horiacej budove na desiatom poschodí, dúfam, že to bude na Slovensku,“ dodala na záver pracovnej návštevy eurokomisárka.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
38,99
Kytica Letana 13

Kytica Letana 13

29,99
Flower bag biele kvety a zelené santíny

Flower bag biele kvety a zelené santíny

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk