V Kiskovom prezidentskom prieskume od Focusu by vyhral Fico

Ak by sa prezidentské voľby konali v novembri, najviac hlasov by získal Robert Fico. Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý si nechal urobiť prezidentský kandidát Andrej Kiska, by Fica volilo 19 percent opýtaných.

27.11.2012 15:33
debata (7)

Agentúra prieskum uskutočnila od 7. do 13. novembra na vzorke 1 013 respondentov. Focus do prieskumu nezaradil bývalú premiérku Ivetu Radičovú.

Za Ficom by nasledoval Andrej Kiska, ktorého by volilo desať percent opýtaných. Pavla Hrušovského by volilo 7,5 percenta respondentov, nasleduje Ján Čarnogurský s podporou 5,7 percenta a Martin Bútora by získal päť percent.

Sedem percent opýtaných odmietlo odpovedať, 22,4 percenta by nešlo voliť a 23,4 percenta nevedelo odpovedať, koho by volilo.

Podľa výsledkov len rozhodnutých respondentov, ktorých v prieskume bolo 478, by Fico získal 40,3 percenta, Kiska 21,2 percenta, Hrušovský 15,9 percenta, Čarnogurský 12,1 percenta a Bútoru by volilo 10,6 percenta opýtaných.

Podľa politológa Jána Baránka je zaujímavé, že vo voľbách by pravdepodobne nasledovalo druhé kolo. „Veľa by záviselo od toho, ako by sa zachovali ostatní kandidáti, či by niekoho podporili,“ povedal Baránek. „Ukazuje sa však, že Fico je poraziteľný,“ dodal. O výsledkoch ale nechce špekulovať, pretože aj zoznam kandidátov môže byť podľa Baránka iný. „Čo ak pôjde Bezák kandidovať? Vylúčiť sa to nedá,“ uzavrel.

7 debata chyba