Protestujúci učitelia a študenti sa rozišli s tým, že štrajk sa nekončí

, , 30.11.2012 10:27, aktualizované: 15:06
Štrajk učiteľov
Študenti podporili školských zamestnancov. Autor:

Štrajk sa nekončí, štrajk pokračuje. S týmto sloganom sa pred parlamentom rozišlo približne tisíc študentov a učiteľov stredných škôl, ktorí protestným pochodom vyjadrili podporu niekoľkým štrajkujúcim školám a požiadavkám štrajkujúcich učiteľov.

Študenti pred parlamentom kričali, aby politici dali učiteľom požadované desaťpercentné zvýšenie platov. Organizátori protestného zhromaždenia vyzývali, aby parlament zvolal mimoriadnu schôdzu, na ktorej by sa diskutovalo o situácii v školstve. Poslanci by si podľa nich mali ako prejav dobrej vôle zaradiť do programu tejto schôdze zákon o odmeňovaní pedagogických pracovníkov.

Ústavní činitelia sa podľa nich spoliehajú na to, že si štrajkovanie nebudú môcť dovoliť. „Mysleli si, že vydržíme tri dni a bude koniec. Mýlili sa,“ povedal Braňo Kočan z Gymnázia Ladislava Sáru. K protestujúcemu davu vyšlo niekoľko opozičných poslancov.

Organizátori protestu hovorili aj o možnosti pokračovať štafetovým neobmedzeným štrajkom. Znamenalo by to, že jedna škola odštrajkuje a odovzdá „štrajkovú štafetu“ druhej. Keďže na Slovensku je niekoľko tisíc škôl, štrajk môže pokračovať aj niekoľko rokov, hovorí Kočan. „Pokiaľ zostane zavretá čo i len jediná škola, pokiaľ zostane prázdna čo i len jediná trieda, znamená to, že naši predstavitelia nezvládajú svoju úlohu pri riadení spoločnosti,“ dodal. Organizátori nabádajú, aby sa učitelia v obvodoch a župách dohodli, ako si budú školy odovzdávať štrajkovú štafetu.

Zástupcovia študentov Gymnázia Ladislava Sáru povedali, že učiteľov prišli podporiť a chcú vyššie platy pre tých, ktorí sa o nich deň čo deň starajú, vychovávajú ich a vzdelávajú. Okrem toho chcú celkovo viac peňazí do slovenského školstva. Prišli vyjadriť aj nesúhlas s tým, ako bol štrajk organizovaný a upozorniť na situáciu, ktorá v školstve panuje.

Predseda odborového združenia z tohto gymnázia Slavomír Drahoš uviedol, že takýto počet zúčastnených nečakal. „Očakávali sme tak do 500 ľudí, z tejto účasti som príjemne prekvapený a nadšený.“ Prezradil, že demonštranti zvažujú možnosť striedavej formy štrajku. „Každý deň by štrajkovala len jedna škola,“ spresnil s tým, že finančný tlak je veľký a týždeň štrajku im odoberá 160 – 170 eur v čistom z platov.

Po skončení protestu sa organizátori stretli na Gymnáziu Ladislava Sáru, kde rozhodnú o ďalšom postupe. „Pokiaľ bude niekoľko škôl za deň v štrajku, tak to znamená, že sa štrajk neskončil,“ hovorí Viera Drahňovská z gymnázia.

Zhromaždených bolo okolo štyritisíc ľudí. Učiteľov prišli podporiť aj študenti s transparentmi: „Nevzdelané stádo politikom vyhovuje, Podpor aj ty učiteľský štrajk, Kvalitné vzdelávanie – o dôvod menej utekať za hranice, Komenský – učiteľ národov, Naša vláda – vymetač názorov alebo len jednoducho Stačilo!“

Organizátori protestu zverejnili zoznam škôl, ktoré podporujú piatkovú protestnú akciu. Ide o Gymnázium Bilíkova, Gymnázium Metodova, Gymnázium Šamorín, Škola na Mokrohájskej, Gymnázium Jána Papánka Vazovova, Športové gymnázium Ostredkova, Spojená škola Novohradská, Spojená škola Dúbravská cesta, Spojená škola Tilgnerova, Gamča, Škola na Sokolíkovej v Dúbravke a Gymnázium Ladislava Sáru.

Spojená škola Novohradská v Bratislave vyzýva na pokračovanie štrajku

Spojená škola Novohradská v Bratislave vyzýva zástupcov Odborového zväzu školstva vyzýva na presadzovanie ich požiadaviek v pôvodnom znení a všetky základné a stredné školy na pokračovanie neobmedzeného štrajku.

„Vyzývame všetkých, ktorým nie je ľahostajný stav v slovenskom školstve, aby podporili našu výzvu. Stav školstva na Slovensku je odrazom úpadku morálky v našej spoločnosti. Nefunkčnosť školstva je len odrazom nefunkčnosti celej spoločnosti! Kto, ak nie my, a kedy, ak nie teraz!,“ uvádza vo svojom stanovisku.

Škola zorganizuje 3. decembra na svojej pôde od 10.00 h sprievodné akcie pod názvom Pre všetkých ľudí, ktorí nie sú „nuly“ a necítia sa ako „nuly“. Akcia vyvrcholí koncertom o 14.00 h. Zamestnanci školy tvrdia, že od 4. decembra pokračujú v ostrom neobmedzenom štrajku.

Vyhlásenie Vlády SR k aktuálnej situácii súvisiacej s požiadavkami učiteľov

Nerozumieme pi­atkovému protestu pred Úradom vlády, keďže vláda na čele s premiérom Robertom Ficom napriek prerušeniu štrajku počas dňa aj v noci rokuje o zlepšení podmienok pre učiteľov.

Vo štvrtkových nočných hodinách rokovala so zástupcami školských odborov a v piatok s predstaviteľmi ZMOS-u a VÚC. Vítame konštruktívny prístup drvivej väčšiny škôl na Slovensku, kde sa učitelia i žiaci vrátili do tried a takto čakajú na výsledky rokovaní.

Zdroj: Úrad vlády SR

V Trenčíne budú protestovať stredoškoláci

Trenčianske Mierové námestie zaplní v pondelok 3. decembra asi tisícka protestujúcich stredoškolákov. Protest zorganizovalo Gymnázium Ľudovíta Štúra a Obchodná akadémia v Trenčíne. Informovala o tom jedna z organizátoriek podujatia Karolína Stopková.

„Sme proti tomu, aby školstvo bolo v takom stave, v akom momentálne je. Chceme pomôcť aj učiteľom, aby sa im zvýšili platy a chceme, aby do školstva išlo viac peňazí. Myslíme si, že školstvo je momentálne vo veľmi zlom stave,“ povedala Stopková.

Ako dodala, protest sa začne o 09.30 h na Mierovom námestí v Trenčíne, predpokladá na ňom účasť asi tisícky stredoškolákov. Gymnázium v Trenčíne navštevuje okolo 800 a Obchodnú akadémiu asi 400 študentov.

Študenti podporili učiteľov počas piatkového...
Študenti podporili učiteľov počas piatkového...
+2Študenti podporili učiteľov počas piatkového...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebné tulipány a narcisy Jar

Perla farebné tulipány a narcisy Jar

39,99
Flower box červený ovál červené a krémové ruže

Flower box červený ovál červené a krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk