Kukan by od Gašparoviča očakával, že vo výrokoch bude zdržanlivejší

Na oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny sa treba vždy veľmi dôkladne pripraviť, pretože vyhlásenia všetkých politikov, ktorí navštevujú túto krajinu, sú starostlivo monitorované aj v Európe, aj v Bruseli. Na tlačovej besede to na margo návštevy prezidenta Ivana Gašparoviča v Bosne povedal europoslanec a exminister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

30.11.2012 12:23
Ivan Gašparovič, Nebojsa Radmanovič Foto:
Prezident SR Ivan Gašparovič a prezident trojčlenného bosnianskeho predsedníctva Nebojsa Radmanovič počas prehliadky čestnej stráže.
debata (14)

Gašparovič na stretnutí s prezidentom Republiky Srbskej Miloradom Dodikom vyhlásil, že Republika Srbska a Bosna a Hercegovina spolupracujú „tak, ako Slovensko a Česká republika“. Výrok označili tamojšie médiá za diplomatický škandál. Republika Srbska je súčasťou Bosny, avšak tamojšia vláda si s lídrami v Sarajeve nerozumie.

„Nepochybujem o tom, že to myslel dobre, ale nevyznelo to dobre,“ poznamenal Kukan, ktorý je zároveň predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom. Od Gašparoviča by očakával, že vo svojich výrokoch bude zdržanlivejší.

Bývalý šéf slovenskej diplomacie však priznáva, že podobné diplomatické faux pas sa stávajú. „Toto sa hlavám štátu stáva, nie je to len slovenská špecialita, že v snahe povedať niečo povzbudivé a dobré sa to nepodarí,“ dodal.

V takýchto situáciách nastupujú podľa Kukana diplomati, aby nepríjemné situácie vysvetľovali. Náš veľvyslanec v Sarajeve Miroslav Mojžita je veľmi skúsený a všetko uspokojivo vysvetlil, doplnil Kukan. „My musíme vždy opakovať stanovisko, že Slovensko uznáva celistvosť Bosny a Hercegoviny a že jej pomáhame v jej integračných ambíciách,“ uzavrel.

Výrok nevyznel šťastne, lebo Slovensko Balkán dôverne pozná

Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Tomáš Stražay hovorí, že vzťahy Slovenska a Bosny to nenaštrbí, hoci sa prezident nevyjadril šťastne. „Bolo to prerieknutie a tak to vnímam. Verím, že po stretnutí s naším veľvyslancom to tak bude vnímať aj bosnianska strana,“ poznamenal analytik.

Výroky prezidenta nevyzneli šťastne aj preto, že slovenská diplomacia problém Balkánu dôverne pozná. Viacerí slovenskí diplomati sú špecialistami na tento región. Minister zahraničných vecí Dzurindovej vlády Eduard Kukan bol osobitným splnomocnencom generálneho tajomníka OSN pre Balkán. Súčasný minister zahraničia Miroslav Lajčák bol zvláštnym predstaviteľom EÚ v Bosne a Hercegovine. Za odborníka na Balkán je považovaný aj slovenský veľvyslanec v Bosne a Hercegovine Miroslav Mojžita.

Analytik Stražay by však vnímal odlišne slovenskú diplomaciu a osobu prezidenta. „Stalo sa, žiaľ, že k takýmto prerieknutiam došlo aj v minulosti a aj vo vzťahu ku krajinám západného Balkánu. Myslím si, že to nebolo naschvál a výrok ani nepadol ako provokácia. Asi je to spôsobené možno nie najlepšími rečníckymi schopnosťami pána prezidenta,“ dodal analytik.

14 debata chyba