Uvidíme, či je Klimeš kandidát celej opozície, tvrdí Laššáková

Podpredsedníčka parlamentu a šéfka poslaneckého klubu vládneho Smeru Jana Laššáková nespochybňuje právo opozície, aby navrhla kandidáta na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Povedala to s tým, že pod nomináciou Vladimíra Klimeša sú podpísaní všetci predsedovia klubov, avšak uvidí sa, či je to naozaj kandidát celej pozície.

03.12.2012 09:46
Lassakova Foto:
Podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková (Smer)
1

Ako presne si chce Smer Klimešovu podporu zo strany pozície preveriť, zatiaľ jasné nie je. „Dovtedy je ešte čas, aby sme sa dohodli ako,“ podotkla Laššáková na margo tajnej voľby, ktorá sa uskutoční 11. decembra. Či bude ešte tento rok nový šéf NKÚ zvolený, Laššáková nevie. „Ja nebudem predbiehať ani hovoriť názor, či áno alebo nie. Bolo by dobré, keby zvolený bol,“ myslí si.

Na otázku, prečo Smer nenavrhol nikoho na podpredsednícky post v NKÚ, Laššáková odvetila, že najskôr by mal byť zvolený predseda úradu.

Líder SaS Richard Sulík, ktorého strana Klimeša nominovala, potvrdil, že dohoda opozície na jeho podpore platí. „Smer má 83 hlasov, môžu si robiť, čo chcú. Ak nedodajú hlasy, Klimeš nikdy zvolený nebude,“ vyhlásil Sulík s tým, že vyžadovať stopercentnú účasť opozície na voľbe sa mu preto zdá nemiestne. Napriek tomu deklaroval, že sa opozícia vynasnaží, aby na voľbe bolo prítomných čo najviac jej poslancov.

Premiér Robert Fico (Smer) niekoľkokrát deklaroval, že post šéfa NKÚ patrí opozícii. Napriek tomu, že mala spoločného kandidáta, ktorým bol Kamil Krnáč (SaS), nepodarilo sa ho v parlamente dvakrát zvoliť. SaS aktuálne nominovalo Vladimíra Klimeša, ktorému deklarujú podporu všetky opozičné strany.

Vladimír Klimeš bol vo voľbách v roku 2012 na 24. mieste kandidátky SaS. Za vlády Ivety Radičovej bol členom predstavenstva pološtátneho Slovenského plynárenského priemyslu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba