Flašíková Beňová tvrdí, že o kandidatúre do VÚC s ňou nikto nehovoril

Hoci médiá špekulujú o možnej kandidatúre europoslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej (Smer) na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ona sama zatiaľ dôvod na takéto úvahy nevidí. "V tejto veci ma ešte nikto neoslovil, s nikým som o tom nehovorila," upozornila Flašíková-Beňová.

03.12.2012 15:25
Monika Flašíková-Beňová Foto:
Monika Flašíková Beňová
debata (14)

Keďže takáto ponuka aktuálne na stole nie je, nemá podľa nej zmysel ju nejako komentovať. „Neviem, prečo by som sa mala k tejto téme vyjadrovať teraz, keď voľby sú až na budúci rok,“ dodala europoslankyňa.

Nominácie strany Smer na predsedov vyšších územných celkov sú hlavným bodom Výročného snemu strany, ktorý sa uskutoční v sobotu v Trnave. Počas trojhodinového podujatia vystúpi aj líder strany a premiér Robert Fico s prejavom naplánovaným na 50 minút.

Zatiaľ je zrejmé, že kandidátmi Smeru na šéfov samosprávnych krajov by mali byť podpredseda sociálnych demokratov a europoslanec Vladimír Maňka aj bývalý minister obrany Jaroslav Baška. „V tejto chvíli neviem povedať, či je to už všetko uzavreté, keďže je to v kompetencii krajských predsedov. Ja môžem len za Banskú Bystricu povedať, že naším kandidátom bude pán Maňka,“ uviedla šéfka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková.

Podľa samotného Maňku všetky mená ešte nie sú úplne uzavreté. Osobne ešte napríklad nevidel ani jeden návrh kandidáta na predsedu Bratislavského samosprávneho kra­ja.

Jasnejšia by mala byť situácia v Trenčianskom samosprávnom kraji, kde by kandidátom vládnej strany mal byť predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Jaroslav Baška. Ten podľa vlastných slov získal podporu vedenia strany po tom, ako ho podporila krajská rada sociálnych demokratov aj ich okresné štruktúry.

Proti nemu by sa v kraji mohol teoreticky postaviť exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ), ktorý bol kandidátom pravicových strán v posledných voľbách. Ten však dnes ešte nevedel povedať, či sa bude o podporu voličov znova uchádzať. „My máme trošku komplikovanejšiu situáciu na pravicovej strane, takže zatiaľ iba hľadáme vhodného kandidáta,“ povedal Fedor.

Svoju kandidatúru s podporou Smeru už skôr potvrdil aj súčasný predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár (Smer), ktorý sa bude v budúcoročných voľbách o tento post uchádzať už tretíkrát. V Košickom kraji by mal o svoj post s podporou vládnej strany opätovne zabojovať Zdenko Trebuľa, ktorý sa tak podľa vlastných slov rozhodol aj po debatách na úrovni starostov a primátorov v kraji.

Opätovne by mal o stoličku predsedu Nitrianskeho kraja zabojovať aj Milan Belica. Ten už začiatkom novembra uviedol, že dostal podporu vládnej strany. V posledných voľbách ho okrem sociálnych demokratov podporili aj pravicové strany, čo by sa mohlo zopakovať aj v budúcom roku.

14 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy