Aktivisti budú protestovať proti výstave The Human Body

Výstava ľudských tiel The Human Body v bratislavskej Inchebe poburuje zástupcov mimovládnych organizácií a ľudskoprávnych aktivistov, ktorí spochybňujú informácie o legálnom pôvode exponátov.

04.12.2012 12:40
Výstava The Human Body Exhibition Foto:
Výstava The Human Body Exhibition
debata (16)

Niektorí z nich sa v deň ľudských práv 10. decembra rozhodli usporiadať verejné zhromaždenie na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave s názvom Porušovanie ľudských práv cez výstavu The Human Body a nečinnosť slovenských orgánov. Na tlačovej besede to dnes oznámili Marek Tatarko zo Slovenskej Asociácie Falun Gong, patológ Ján Porubský a právnik Martin Dilong.

Aktivisti tvrdia, že telá pochádzajú z čínskych tovární na ľudské orgány a ich pôvod vedie k prívržencom Falun Gong a k väzňom svedomia. Ako uviedol Tatarko, k preukázaniu informovaného súhlasu s vystavením tiel vyzvali organizátorov výstavy. „Vystavovateľ na to nereagoval, odmietol sa s aktivistami rozprávať,“ povedal Tatarko.

Patológ Porubský tvrdí, že výstava je u nás prezentovaná aj ako edukačná. „S tým ako človek, ktorý má štyridsaťročné pedagogické skúsenosti, absolútne nesúhlasím,“ hovorí Porubský. Edukácia v tejto oblasti patrí podľa neho do rúk odborníkom. Podľa Dilonga zlyhalo aj ministerstvo školstva, ktoré malo v tomto smere vydať minimálne upozornenie.

Slovenskí aktivisti sa opierajú aj o stanovisko francúzskeho právnika Richarda Sedillota, ktorý vo Francúzsku inicioval súdne konanie s cieľom zastaviť obdobnú výstavu Our Body. Sedillot tvrdí, že svedecké výpovede uznávaných odborníkov na medicínu potvrdzujú, že tento druh výstavy nemá žiaden vedecký význam.

Na jedno telo podľa neho treba získať orgány a časti z dvoch až piatich mŕtvych ľudí. „Vieme, že tie telá pochádzajú z Číny a že pochádzajú z väzení. Je to nelegálny obchod s ľudskými bytosťami,“ tvrdí Francúz vo vyhlásení, ktoré prezentovali slovenskí aktivisti.

16 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy