Korupcia na Slovensku prekvitá, z krajín V4 je na tom najhoršie

Slovensko je v najnovšom rebríčku vnímania korupcie na 62. mieste. V celosvetovom rebríčku zostavenom Tansparency International je toto umiestnenie piatym najhorším výsledkom spomedzi krajín Európskej únie a vôbec najhorším v prípade krajín V4. Celkovo sa hodnotilo 176 krajín.

05.12.2012 12:10
korupcia, úplatok Foto:
Ilustračné foto
debata (88)

Horšie ako Slovensko skončili z krajín EÚ v hodnotení iba Rumunsko, Taliansko, Bulharsko a Grécko. Podľa rebríčka, ktorý reflektuje úroveň vnímania podnikateľov a expertov z roku 2011 a úvodu 2012, je z krajín V4 najlepšie Poľsko (41. miesto), potom Maďarsko (46.) a Česká republika (54.). Celkovo najčistejšími krajinami sú podľa rebríčka Nový Zéland, Dánsko a Fínsko. Naopak, najskorumpova­nejšími sú Afganistan, Severná Kórea a Somálsko.

Podľa Gabriela Šípoša z Transparency International Slovensko vláda Roberta Fica nenapĺňa protikorupčné očakávania voličov, hoci jedna z kľúčových tém volieb v marci 2012 bol zlyhávajúci boj s korupciou.

„Štátne firmy a inštitúcie sú naďalej obsadzované stranícky,“ uviedol Šípoš. Pripomenul aj to, že napriek predvolebnému záväzku žiadna z parlamentných politických strán doteraz nepredložila do parlamentu návrh zmeny systému financovania politických strán.

„Návrh nového zákona o verejnom obstarávaní síce zapchal viaceré diery v legislatíve, ale na druhej strane otvoril aj nové, zvýšené korupčné riziko pri tzv. strategických zákazkách.“ dodal Šípoš.

Úrad vlády v reakcii zdôrazňuje, že vláda Roberta Fica počas ôsmich mesiacov od volieb nemá za sebou žiadny korupčný škandál. "Hodnotenie z dielne TIS preto len potvrdzuje, že jej slovenská pobočka, ktorá je silno personálne prepojená na SDKÚ-DS, dlhodobo politizuje a znevažuje značku, pod ktorou pôsobí, " uviedol riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády Erik Tomáš.

Index vnímania korupcie je počítaný centrálou Transparency International v Berlíne. V prípade Slovenska index zahŕňa údaje z prieskumov od siedmich svetových inštitúcií uskutočnených v priebehu roku 2011 a úvodu roka 2012. Prieskumy boli robené medzi domácimi i zahraničnými podnikateľmi a analytikmi. Týkali sa len korupcie vo verejnom sektore.

88 debata chyba