Fico k Unionu: Nikto zatiaľ nič nebude platiť

Rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho tribunálu o tom, že Slovensko musí zaplatiť holandskému vlastníkovi zdravotnej poisťovne Union kompenzáciu 22 miliónov eur, je neprijateľné. Vyhlásil to minister financií Peter Kažimír (Smer) v relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu.

, 08.12.2012 13:50, aktualizované: 15:48
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico.
debata (196)

„My sa naďalej budeme brániť a dotiahneme to až pred Európsky súdny dvor. Podľa nás sa tento spor vôbec nemá rozhodovať na arbitrážach,“ uviedol šéf rezortu financií.

Pripomenul predchádzajúce rozhodnutie arbitrážneho súdu, ktorý sa zaoberal žalobou vlastníka zdravotnej poisťovne Dôvera. Spor bol vtedy zastavený ešte v jurisdikčnej fáze, pretože súd rozhodol, že takéto rozhodnutie nepatrí do jeho kompetencie. Jurisdikciu súdu Slovensko spochybnilo aj v spore ohľadne Unionu a toto odvolanie podľa ministra financií stále trvá. „Takže nie sme z tohto pohľadu pripravení platiť zajtra, o mesiac alebo hneď budúci rok,“ zdôraznil Kažimír.

Ministerstvo financií dostalo rozsudok vo veci iba v piatok popoludní. Keďže má viac ako sto strán, plánuje sa ním rezort ešte zaoberať a analyzovať ho. Opozičný poslanec Ivan Švejna (Most-Híd) predpokladá, že vláda sa bude snažiť voči tomuto rozhodnutiu nejakým spôsobom odvolať. „Keby to akceptovala, tak by si vlastne priznala chybu, takže predpokladám, že ten spor ešte bude z hľadiska času dlhý,“ podotkol v diskusnej relácií.

Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol, že štát musí zaplatiť súkromnej spoločnosti 22 miliónov eur ako kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku takzvaného zákazu zisku pre zdravotné poisťovne. Slovensko by tiež malo uhradiť náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou v celkovej sume tri milióny eur. Podľa Unionu tribunál konštatoval, že Slovensko v roku 2006 a 2007 porušilo ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a SR, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva.

Spor o zákaz zisku poisťovní podľa premiéra nekončí

Najnovšie rozhodnutie Medzinárodného arbitrážneho tribunálu o tom, že Slovensko má zaplatiť 22 miliónov eur vlastníkovi súkromnej poisťovne Union ako kompenzáciu za zakázaný zisk, premiér Robert Fico nepovažuje za právoplatné.

„Neprávoplatné rozhodnutia rozhodne nebudem komentovať. Nikto zatiaľ nič nebude platiť,“ odpovedal premiér na otázku, či sa na vysúdenú sumu pozbierajú daňoví poplatníci.

Dodal, že súkromné zdravotné poisťovne podľa odhadov dokázali za rok vytvoriť zisk približne 80 miliónov eur. Tieto peniaze sa podľa neho vracali do zdravotníctva vďaka takzvanému zákazu zisku zdravotných poisťovní, ktorý prijal slovenský parlament vo roku 2007. „Nikdy nebudeme súhlasiť s tým, aby si majitelia poisťovní odoberali tieto peniaze na svoje súkromné účty,“ dodal Fico. Najnovšie arbitrážne rozhodnutie podľa neho takisto nemení nič na zámere vlády vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu a vyvlastniť súkromné poisťovne.

Podľa banskobystrického župana Vladimíra Maňku sa spor Slovenska s vlastníkom zdravotnej poisťovne Union nemôže skončiť inak, ako v prospech štátu. „Som presvedčený, že ak by sa spor dostal až pred Európsky súdny dvor, Slovenská republika ho určite vyhrá.“

196 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy