Nicholsonová: Prídavky by sa mali viazať na preventívne prehliadky detí

19.12.2012 13:15
Nicholsonová
Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová Autor:

Kto s päťročným dieťaťom neabsolvuje povinnú preventívnu prehliadku u lekára, príde o detské prídavky. Znovu sa mu začnú vyplácať až potom, čo zdokladuje, že na prehliadke s dieťaťom bol. Vyplýva to z návrhu novely zákona o prídavku na deti, ktorý chce na januárovú schôdzu parlamentu predložiť poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová.

„Na ďalšiu schôdzu parlamentu predkladám zmenu zákona o prídavku na deti a to takým spôsobom, že každé dva roky, aj potom ako dieťa dovŕši tri roky veku, by malo dieťa absolvovať povinnú preventívnu prehliadku,“ povedala.

„Ideme naviazať povinnú preventívnu prehliadku v piatom roku dieťaťa a potom medzi šiestym a siedmym rokom na prídavok na dieťa. Rodič bude musieť dokladovať, že s dieťaťom absolvoval povinnú preventívnu prehliadku, až potom bude dostávať prídavok na dieťa,“ dodala.

Cieľom opatrenia nie je len zvýšiť lekársky dohľad nad deťmi, ale najmä zvýšiť schopnosť štátu registrovať a riešiť prípady ich týrania. Podľa Nicholsonovej dnes majú deti predpísané očkovania a preventívne prehliadky u lekára do tretieho roka veku a potom zo zorného uhla štátu vypadávajú až kým nenastúpia do školy. "Ide o to, ako zachytiť deti, ktoré nám vypadávajú zo systému.

Do troch rokov musí dieťa absolvovať povinné preventívne prehliadky a očkovania a potom nastáva vákuum, až kým nastúpi na povinnú školskú dochádzku," povedala. „Utýraná Lucka nie je jediný takýto prípad. Ja keď som bola ešte na ministerstve, podávala som trestné oznámenie na úradníkov, ktorí vtedy podľa mňa pochybili v prípade takmer utýraného chlapca,“ podčiarkla Nicholsonová.

Dodala, že opatrenie, ktoré navrhuje, nerieši celý komplexný problém, ale môže byť do istej miery nápomocné a má naň pozitívne ohlasy z lekárskej obce, aj od sociálnych pracovníkov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk