Aktivisti žiadajú preveriť protipovodňový program bývalej vlády

23.12.2012 15:32
NKÚ, Najvyšší kontrolný úrad
Aktivisti podali podnet na NKÚ pre protipovodňový program Radičovej vlády. Autor:

Peniaze, ktoré sa investovali za bývalej vlády do Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, sa použili nehospodárne a netransparentne.

Tvrdí to občianska iniciatíva Monitor vo svojom podnete na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. V ňom podľa hovorcu iniciatívy Tibora Kovácsa upozornili predovšetkým na problém finančného krytia tohto programu, ktoré pochádzalo z prostriedkov Úradu vlády SR aj z Európskeho sociálneho fondu.

„Občianska iniciatíva požiadala o vykonanie kontroly hospodárenia s týmito finančnými zdrojmi, ako aj o preverenie oprávnenosti výdavkov vynaložených na realizáciu opatrení pred povodňami, ktoré boli súčasťou vládneho programu. Vo svojom podnete sa domnieva, že finančné prostriedky neboli vynaložené v súlade s vnútroštátnymi predpismi a viacerými zákonmi,“ uviedol Kovács s tým, že pri svojich tvrdeniach v podaní sa Monitor opiera aj o konkrétne zistenia.

Uvedený program krátko po nástupe na vládny post nepriamo kritizoval aj šéf envirorezortu Peter Žiga (Smer). Podľa jeho slov sa dalo 40 miliónov preinvestovaných v programe využiť aj užitočnejšie. „Program bude zrušený na úrovni Úradu vlády SR a celý manažment protipovodňových opatrení a opatrenia týkajúce sa povodní bude v budúcnosti zastrešovať už len Ministerstvo životného prostredia SR,“ povedal v júni.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku