Narkobaróna Bakiho Sadikiho priviezli na Slovensko

Odsúdený albánsky narkobarón Baki Sadiki je na Slovensku. Z Kosova ho doviezol vládny špeciál, ktorý pristál na bratislavskom letisku M. R. Štefánika.

28.12.2012 14:48 , aktualizované: 16:07
Sadiki Foto:
Odsúdeného albánskeho narkobaróna Bakiho Sadikiho priviezli na Slovensko.
debata (184)

Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar  na tlačovej konferencii v Poprade potvrdil, že slovenská polícia tak po rokoch uzatvára prípad slovenskej policajnej histórie.

Podarilo sa nám osobu odsúdenú za trestný čin na Slovensku, ktorá sa nachádzala v zahraničí, previesť na výkon trestu na Slovensko, zdôraznil Gašpar. Albánca slovenská justícia odsúdila na 22 rokov za drogovú trestnú činnosť. Sadiki sa však pred trestom ukryl. Príslušníci Interpolu ho v Kosove zatkli v októbri. Podľa Gašpara pri zatýkaní nekládol odpor.

Policajný prezident Gašpar: Sadikiho zadržali v kaviarni 

Tento prípad bol dlhodobo medializovaný. Snáď symbolicky vyznie aj to, že túto tlačovku robíme v regióne, kde sa celý prípad v roku 2008 začal, dodáva Gašpar. Sadiki bude z bratislavského letiska prevezený do príslušného zariadenia na výkon trestu, z bezpečnostných dôvodov však policajný prezident nechcel konkretizovať, kde to bude.

V rámci pátrania po tejto osobe sme sa zamerali na tie miesta, kde by sa mohol zdržiavať a postupne sme začali zhromažďovať informácie o možnom pobyte odsúdeného. Participovali na tom predovšetkým zložky cieľového pátrania Úradu kriminálnej polície, ktoré sa zameriavajú na pátranie po tých najvýznamnejších páchateľoch trestnej činnosti, ktorí sa ukrývajú v cudzine, významne sa na tom podieľala aj národná ústredňa Interpolu, dodáva Gašpar.

V minulom roku bol Sadiki zaradený do zoznamu osôb hľadaných v rámci medzinárodnej pátracej akcie, ktorú organizoval Interpol pod názvom Infrared. O nej už polícia hovorila aj v súvislosti s hľadaným Karolom Melom.

Baki Sadiki nám z hľadiska možnosti trošku uľahčil pátranie, pretože sa nezdržiaval v zámorí, ale nachádzal sa v Európe. Mali sme už niekoľko týždňov pred zadržaním dosť konkrétne informácie o jeho pohybe, nakoniec sa podarilo v Kosove zadržať odsúdeného, a to kosovskou políciou a mierovými silami, ktoré v Kosove pôsobia, aj na základe informácií, ktoré boli poskytnuté slovenskou políciou, upozornil policajný prezident.

Sadikiho polícia zadržala v kaviarni, všetko prebehlo pokojne, odsúdený podľa Gašpara nekládol odpor a nemal pri sebe žiadnu zbraň. V piatok 28. decembra ho odovzdali slovenskej polícii na letisku v Prištine a letka Ministerstva vnútra SR ho previezla do Bratislavy.

Lajčák oceňuje spoluprácu s Kosovom

Slovenský rezort diplomacie víta bezproblémové odovzdanie Bakiho Sadikiho orgánom SR a jeho prevoz z Kosova do Bratislavy. „Je to dobrý deň pre spravodlivosť,“ konštatoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Ministerstvo zároveň oceňuje spoluprácu misie Európskej únie EULEX, ďalších partnerov a v poslednej fáze aj súčinnosť miestnej polície v Kosove. „Pre všetky zúčastnené či spolupracujúce strany bola spravodlivosť určujúca priorita, a to napriek právnym i politickým výzvam spojených s týmto prípadom extradície,“ uviedlo MZV vo svojom stanovisku k dnešnému prevozu Sadikiho na Slovensko.

Úspešné zavŕšenie procesu vydania odsúdeného Albánca podľa rezortu diplomacie signalizuje, že Priština má seriózny záujem reformami a spoluprácou napĺňať svoju európsku perspektívu tak, ako celý región západného Balkánu, čo Slovensko dlhodobo podporuje.

Sadikiho prešovský súd odsúdil na 22 rokov väzenia, pred trestom sa však ukryl. Vypátral ho Interpol a v októbri ho v Kosove zatkli spojenecké jednotky OSN. Rozsudok nad hlavou albánskeho drogového gangu a jeho komplicmi je právoplatný od septembra minulého roku. V rokoch 2007 až 2008 mali zabezpečovať dovoz a distribúciu heroínu z Turecka. Minimálne šesť ráz mala na Slovensko prísť zásielka drog ukrytých v obuvi.

Ministerstvo zahraničných vecí SR poslalo žiadosť o jeho vydanie 9. novembra Styčnému úradu SR v Prištine. Ten ho odovzdal misii EÚ v Kosove EULEX, ktorá žiadosť posunula prištinskej administratíve. Takýto postup si vyžiadal fakt, že Slovensko neuznáva Kosovo ako samostatný štát, preto muselo oficiálne komunikovať cez misiu EULEX.

Súd v Gnjilane rozhodol 3. decembra o vydaní Sadikiho na Slovensko. Následne toto rozhodnutie 20. decembra potvrdil aj najvyšší súd v Kosove. Čakalo sa na definitívny podpis ministra spravodlivosti, ktorý tak spravil o deň neskôr. Od toho času začala plynúť 30 dňová lehota na jeho prevoz.

Nevídané množstvo pašovaného heroínu

Sadiki bol hlavou albánskeho drogového gangu na Slovensku, ktorá k nám pašovala heroín z Turecka. Krajský súd v Prešove 21. septembra 2011 zamietol jeho odvolanie a potvrdil mu 22-ročný trest väzenia, ktorý mu vymeral okresný súd. Sadikiho súdili na úteku, jeho spoluobžalovaní Juraj Jambrich a Ján Cibula dostali trest po 15 rokov.

Trojica mužov pôsobiaca vo Vysokých Tatrách ako organizovaná skupina, v rokoch 2007 až 2008 dovážala najprv cez Poľsko a neskôr priamo z Turecka na Slovensko heroín, ktorý ďalej distribuovala do Švajčiarska, Talianska a Poľska. Išlo najmenej o šesť prípadov dovozu a prevozu heroínu a najmenej o 120 kilogramov drogy. Opiát pašovali v letných šľapkách.

 Polícia zachytila desať kilogramov heroínu v penzióne Casa Dolce v Starom Smokovci, ktorý mal v prenajme na reštauračné účely Juraj Jambrich so svojím obchodným partnerom. Penzión susedil s barom a diskotékou Albas, ktoré prevádzkoval Baki Sadiki. Z pašovaného heroínu bolo možné vyrobiť vyše 336-tisíc jednorazových dávok omamnej látky, za ktorú by mohli získať 3,350 mil. eur. Predseda senátu krajského súdu uviedol, že také množstvo heroínu súdna prax v tomto regióne ešte nezaznamenala.

184 debata chyba