Opozícia chce zbierať podpisy na podanie obžaloby prezidenta

Štyri opozičné strany KDH, Most, SDKÚ a SaS podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcú, aby prezident Ivan Gašparovič vysvetlil svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

07.01.2013 20:11
opozícia Foto:
Opoziční lídri: predseda SDKÚ Pavol Frešo (zľava), líder Mostu Béla Bugár, šéf KDH Ján Figeľ a predseda SaS Richard Sulík.
debata (180)

Ako povedal v pon­delok po rokovaní týchto opozičných strán predseda KDH Ján Figeľ, opozícia tiež vyzýva ústavný súd, aby prednostne riešil ústavnú sťažnosť Jozefa Čentéša na jeho nevymenovanie. „Paralelne chceme zbierať podpisy na podanie obžaloby proti prezidentovi za úmyselné porušenie ústavy. Zároveň vyzývame vládnucu väčšinu, aby sa zdržala konania, ktoré by viedlo k novej voľbe generálneho prokurátora,“ povedal.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka prezident je hanbou našej krajiny. Za výdatnej pomoci Smeru vracia Slovensko do 90-tych rokov. Podľa neho ide o návrat arogancie moci. „Opozícia musí konať a využiť všetky možnosti, ktoré má, aby zamedzila takémuto konaniu,“ povedal, pričom ocenil, že sa opozičné strany dohodli na návrhu podať obžalobu na prezidenta.

Predsedu Mosta Bélu Bugára prekvapuje postoj šéfa parlamentu Pavla Pašku, ktorý neobhajuje NR SR. „Voľba Čentéša anulovaná nebola. Ústavný súd nepovedal, že tá voľba nebola správna. Preto je na mieste zvolanie mimoriadnej schôdze,“ uviedol.

Líder SDKÚ Pavol Frešo poukázal na fakt, že opozícia sa dokáže spojiť, keď sa republika vracia do čias mečiarizmu. „Dokážeme zápasiť. Smeru sa bude proti zjednotenej opozícii bojovať ťažko. Uvedomujeme si svoju zodpovednosť. Vytiahneme všetky zbrane a zastaneme sa demokracie na Slovensku,“ vyhlásil.

Líder SaS Sulík 3. januára oznámil, že jeho strana sa pokúsi iniciovať návrh v Národnej rade, aby podala na Ústavný súd obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Ústava hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.

180 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy