Čentéš je podľa Fica z hľadiska práva už nepoužiteľný

Funkcia prezidenta SR podlieha kritike, viacerí si však dnes robia z Ivana Gašparoviča terč a hádžu do neho šípky. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) však nič z toho nie je na mieste pri otázke nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

13.01.2013 13:51
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (409)

Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) však nič z toho nie je na mieste pri otázke nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

„Problém je, že pán docent Čentéš spôsobom, ktorému nikto neverí skartoval výpovede a vyčistil počítač. A ja vám odporúčam – ešte si prečítajte jeho vyjadrenia o tom ako sušil spisy vo svojej kancelárii na zemi a ako obvinil asistentky, že to vyčistili ony a potom povedal niečo úplne iné… Pán Čentéš je z hľadiska práva už nepoužiteľný,“ povedal dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 predseda vlády.

Vládna strana Smer je podľa jeho slov odhodlaná vyčkať než Ústavný súd (ÚS) SR rozhodne o Čentéšovom podaní vo veci vydania predbežného rozhodnutia. Ak však bude táto odmietnutá, sociálni demokrati sú odhodlaní pristúpiť k voľbe nového kandidáta. Na jeho výbere by sa podľa Fica mala podieľať aj prokurátorská samospráva, sám preto dnes o žiadnych možných kandidátoch Smeru nechcel hovoriť. „My nemôžeme čakať niekoľko ďalších rokov na nejaké rozhodnutie ÚS SR v merite veci. Na Generálnej prokuratúre nutne potrebujú novú hlavu,“ podčiarkol premiér.

„Vy aj pán prezident sa staviate nad ÚS, lebo ten 5. októbra 2012 povedal, že okolnosti boli aké boli, ale voľba (Čentéša) prebiehala podľa Ústavy, podľa zákona a je platná. Ústavný súd povedal, že pán Čentéš bol právoplatne zvolený,“ reagoval na Fica predseda opozičného Mostu-Híd Béla Bugár. Argumenty prezidenta pre nevymenovanie Čentéša podľa neho neobstoja. Nespĺňajú totiž požiadavku, ktorou ÚS rozhodol, že tieto dôvody nemôžu byť svojvoľné. Dokazuje to podľa neho aj vyhlásenie Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý obvinil prezidenta zo zavádzania pri zdôvodnení v súvislosti s jeho vypočutím, ktoré Čentéš vymazal.

„Opozícia bráni štátnosť, charakter štátu. Ak niekto tvrdí, že – ja som štát, mňa nie je možné kritizovať, nie je možné na mňa podať obžalobu – tak to smeruje k totalite,“ dodal Bugár. Podľa jeho slov by mala hlava štátu nielen prečítať svoje zdôvodnenie v parlamente, ale sa tiež zapojiť na schôdzi riadne do diskusie s poslancami, ktorí Čentéša zvolili.

Fico: Benešove dekréty sú nezrušiteľné

Benešove dekréty sú výsledkom druhej svetovej vojny, a preto sú nezmeniteľné a nezrušiteľné. „Kto chce dnes zrušiť alebo zmeniť Benešove dekréty by musel zmeniť aj výsledky druhej svetovej vojny, musel by zrušiť parížsku zmluvu a ďalšie veci. Toto je vec, ktorá je pre nás nedotknuteľná a vôbec sa nebudeme touto témou ani zaoberať,“ vyhlásil Fico v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

V nej sa stretol so šéfom opozičného Mostu-Híd Bélom Bugárom. Ten sa domnieva, že medzi Slovákmi dnes existujú isté predsudky pred otváraním tejto témy ako takej. Pritom priestor na odbornú diskusiu o Benešových dekrétoch by podľa neho vzniknúť mal. „Tu sa fakt jedná o symbolické povedanie: ‚Pardon, lebo len kvôli tomu, že je niekto takej alebo onakej národnosti, neznamená, že je náš nepriateľ‘. Nič viac,“ zdôvodnil svoj postoj Bugár.

Lídri parlamentných strán sa dotkli aj otázky dvojakého občianstva. Podľa šéfa sociálnych demokratov by sa riešenie tejto problematiky mohlo nájsť. „Najvhodnejšie riešenie by bolo – otázky dvojakého občianstva s Maďarskom riešiť na základe dvojstrannej medzinárodnej zmluvy. Potom je možné zrušiť obidva zákony, ak takáto vôľa bude,“ podotkol Fico.

409 debata chyba