Matovič návrh na obžalobu prezidenta nepodpíše

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič a asi polovica poslancov tohto klubu nepodpíšu opozičný návrh na obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča pre nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Hoci je Matovič presvedčený, že prezident klamal v časti svojho odôvodnenia, v ktorej spomínal jeho meno, výhrady má aj voči obžalobe.

15.01.2013 14:48
Igor Matovič Foto:
Igor Matovič
debata (6)

„Nie sme ovce, ktoré by silou-mocou chceli mať jednotný názor a je veľký problém preukázať úmyselné konanie prezidenta. Aj renomovaní ústavní právnici nie sú v tomto názore jednotní. A druhý moment je aj to, že viem, že v podstate zo strany predkladateľov ide skôr o taký marketingový nástroj a ja som neprišiel do parlamentu politikárčiť,“ podotkol Matovič.

Efektívnejšie riešenie podľa neho ponúka malá novela ústavy, ktorou OĽaNO navrhuje stanoviť prezidentovi 60-dňovú lehotu na vymenovanie zvolených kandidátov do funkcie generálneho prokurátora, sudcu, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu.

Opozičný návrh na obžalobu prezidenta má v súčasnosti takmer 18 strán. Podľa poslanca Martina Poliačika (SaS) by sa mali v priebehu dnešného dňa do neho zapracovať pripomienky opozičných partnerov, v ktorých ide najmä o technické a terminologické úpravy obžaloby. Stredu by už mali opozičné strany pristúpiť k podpisovaniu návrhu.

Podľa Poliačika obžaloba spĺňa podmienku, ktorou je dokázanie skutočnosti, že prezident porušil ústavu úmyselne. „Dopodrobna spomíname napríklad výroky pána prezidenta alebo prezidentskej kancelárie v priebehu času, z ktorých sa dá dôvodiť, že si bol prezident celý čas vedomý limitov, ktoré mu dáva ústava. Tak sa nedá povedať, že by konal z nevedomosti. Skôr tam bol úmysel konať mimo toho, čo je napísané v ústave a v rozhodnutí Ústavného súdu,“ priblížil Poliačik.

6 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy