Gašparovič: Za prieťahy v mojom rozhodovaní môžu poslanci

Rok a pol, ktorý ubehol od voľby generálneho prokurátora v parlamente po rozhodnutie o jeho nevymenovaní, nie je primeraná lehota, nie je to však vina prezidenta, ale tých, ktorí sa v parlamente nevedeli rozhodnúť, koho budú voliť a ako budú voliť. Uviedol to prezident Ivan Gašparovič v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

20.01.2013 14:26 , aktualizované: 19:21
Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata (528)

Dodal, že o nevymenovaní Jozefa Čentéša nemohol rozhodnúť skôr, kým Ústavný súd nevydal názor k sťažnostiam, ktoré sa týkali voľby generálneho prokurátora.

Na otázku, ako vníma návrh opozície na obžalobu prezidenta, že v primeranej lehote nezabezpečil chod ústavných orgánov, prezident odpovedal, že primeraná lehota je lehota, pri ktorej sú splnené všetky, najmä zákonné podmienky. „Mal som urobiť rozhodnutie, ktoré bolo závislé od rozhodnutia Ústavného súdu,“ povedal Gašparovič. „Ústavný súd rozhodol, do akej miery prezident môže mimo procesnoprávnych podmienok rozhodovať o hmotnoprávnych podmienkach voľby,“ uviedol prezident a dodal, že urobil to, čo mu káže Ústava.

„Ústavný súd len potvrdil to, čo je napísané v ústave.“ Na otázku, ktoré skutočnosti, týkajúce sa osoby prokurátora Jozefa Čentéša, považuje za najzávažnejšie, prezident pripomenul, že ide najmä o skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča. Podľa hlavy štátu to bolo premyslené konanie, nie ľudský omyl. Dôvodí to aj tým, že sa Čentéš snažil zvaliť vinu za skartovanie na zamestnankyne prokuratúry. „Asi s veľkým prehľadom vedel, prečo sa snaží zakryť tento svoj ‚ľudský omyl‘ a nepriznať sa k tomu, že to on skartoval.“

Čentéšovi vyčíta aj to, že sa zúčastnil ako kandidát na voľbe generálneho prokurátora. Podľa prezidenta sa voľba na základe rozhodnutia Ústavného súdu nemala uskutočniť. Keďže toto predbežné opatrenie nebolo ešte v zbierke zákona, prezident priznal, že voľbou procesne nebol porušený zákon. Dodal však, že išlo o vedomé porušenie rozhodnutia Ústavného súdu. „A tým, že sa pán Čentéš prihlásil za kandidáta, zúčastnil sa na manipulovaní tejto voľby.“

Prezident podľa vlastných slov svojím rozhodnutím, ktoré v prípade voľby generálneho prokurátora a nevymenovania Jozefa Čentéša urobil, dal jasný signál parlamentu a tiež aj budúcim prezidentom, že majú právo kontrolovať zákonnosť voľby. „Takisto to bol signál pre poslancov Národnej rady, že si musia dávať pozor a nebudú môcť voľby manipulovať.“

Či o tejto téme bude hovoriť aj v rámci vystúpenia v NR SR, prezident odpovedal, že ak bude treba, príde. Dodal ale, že nie je v pozícii premiéra, ktorý musí prísť odpovedať na Hodinu otázok. „Mne ústava hovorí, že môžem vystúpiť v parlamente, no poslanci ma nemôžu predvolávať na nejaké výsluchy.“ Podľa Gašparoviča sú jeho stanoviská jasné a debata v parlamente by k ničomu neviedla.

Prezident chce odtajniť svoj pohyb počas poľovačky

Prezident je za to, aby bola odtajnená informácia o jeho pohybe počas poľovačky v auguste 2009, keď prišiel o život pri nešťastnej náhode horár Michal Bobák. Pripomenul, že jeho pohyb je 24 hodín monitorovaný a informácie sú utajené. „Pokiaľ ide o tento deň, keď sú určité pochybnosti, ja dvihnem obidve ruky za to, aby informácia o mojom pohybe v tento deň bola zverejnená,“ povedal Gašparovič. Nemalo sa podľa neho stať, že jeho kancelária dala nesprávnu informáciu o jeho pohybe. Pripomenul ale, že boli v domnienke, že je na dovolenke. Ako dodal, prišiel v piatok v noci a v sobotu a nedeľu sa z Bratislavy a Limbachu nepohol.

Prezident podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohováranie v súvislosti s blogom Juraja Poláčka, ktorý pripomenul aj poľovačku z prvého augustového víkendu roku 2009 v areáli Lešť, kde zahynul prezidentov známy Michal Bobák. Za tento čin bol odsúdený Štefan Drozd, ktorý sa priznal k neúmyselnému zabitiu. Prezident blog chápe ako ohováranie, že poľovníka zastrelil on. Informácie hovorcu Mareka Trubača o pohybe prezidenta v čase poľovačky médiá dvakrát spochybnili.

Skartovanie výpovede bol ľudský omyl, zopakoval Čentéš ============ Nadpis ide sem…

Nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš opätovne zdôraznil, že v prípade skartovania výpovede poslanca Igora Matoviča išlo o jeho ľudský omyl. Zareagoval tak vystúpenie prezidenta Ivana Gašparoviča v televízii, podľa ktorého to nebol ľudský omyl, ale premyslený krok.

Čentéš zopakoval, že tento omyl už niekoľkokrát vysvetlil. „Zároveň uvádzam, že vedenie Generálnej prokuratúry v piatok 11. januára 2013 prostred­níctvom hovorkyne potvrdilo, že išlo o ľudský omyl a čo je podstatné, nebol predmetom disciplinárneho konania a za uvedené konanie som nebol postihnutý,“ zareagoval Čentéš na vyjadrenia prezidenta. Pripomenul, že samotný poslanec Matovič viackrát verejne potvrdil, že medzi pôvodnou a opakovanou výpoveďou neboli žiadne rozdiely, navyše nešlo o výpoveď v súvislosti s korupciou pri voľbe generálneho prokurátora.

„Ak teda bola uvedená udalosť môj ľudský omyl, všetkými zainteresovanými osobami takto vyhodnotená, považujem jej neustále umelé zveličovanie za snahu o odpútanie pozornosti od podstatnej skutočnosti, ktorou je neexistencia reálnych a právne relevantných dôvodov na odmietnutie môjho vymenovania za Generálneho prokurátora,“ vyhlásil Čentéš v stanovisku.

Uzneseniu pléna Ústavného súdu podľa neho nezodpovedá ani prezidentove vyhlásenie, podľa ktorého tým, že sa Čentéš prihlásil za kandidáta, sa zúčastnil na manipulovaní tejto voľby.

528 debata chyba