OĽaNO chce hovoriť o potratovej tabletke, Kuffa za ňou vidí genocídu

Poslanci hnutia OĽaNO Erika Jurinová, Richard Vašečka a Štefan Kuffa vyzývajú ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú (nominantka Smeru), aby prišla na pôdu parlamentného výboru pre zdravotníctvo vysvetliť povolenie tzv. potratových tabletiek. Na tlačovej konferencii to oznámil Vašečka s tým, že ministerka nemôže hrať mŕtveho chrobáka a prizerať sa, ako sa v prospech farmaceutických firiem obchádzajú slovenské zákony.

22.01.2013 14:53
Štefan Kuffa Foto: ,
Štefan Kuffa
debata (41)

Zvolenská by mala podľa jeho slov na výbore podať správu o zákonnosti týchto tabletiek. Ministerka má tiež vysvetliť postup Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý podľa OĽaNO hrubým spôsobom obchádza platné zákony. „Ak sa to ministerstvo bude snažiť zamiesť pod koberec, zvažujeme podnet na Generálnu prokuratúru SR so žiadosťou o prešetrenie zákonnosti postupu ŠÚKL pri udelení registrácie týmto potratovým tabletám,“ povedal Vašečka.

OĽaNO vidí v celom postupe porušenie niekoľkých zákonov. „Po prvé ide o zákon o umelom prerušení tehotenstva. Pri požití týchto tabletiek dochádza k potratu doma, nie v zdravotníckom zariadení. Je tu aj rozpor s trestným zákonom, kde sa hovorí, že ten, kto navádza alebo umožňuje žene vykonať potrat tak, že si sama umelo preruší tehotenstvo, bude potrestaný,“ vysvetlil Vašečka.

Do tretice vidí rozpor so zákonom o zdravotnej starostlivosti, podľa ktorého každá žena musí dostať poučenie pred potratom. „Náš právny poriadok doteraz s takýmto chemickým potratom nepočítal, preto takéto poučenie ani nemôže byť sformulované,“ upozornil poslanec.

Jurínové: Ministerstvo nazýva potratovú tabletku liekom

Jurinová zdôraznila, že ministerstvo zdravotníctva nazýva potratové tabletky liekom, no podľa zákona o liekoch je liek látka slúžiaca na ochranu pred chorobami alebo na liečenie chorôb. „Tehotenstvo nie je choroba,“ zdôraznila Jurinová, podľa ktorej rezort zdravotníctva liberalizuje potratovú politiku. „Je to ich rozhodnutie, ale prečo to nerobia verejne?“ pýtala sa.

Kuffa vyzval všetky ženy, aby tieto tabletky neužili, lebo sa nimi dejú dve veci. „Jednou tabletkou zabiješ svoju dušu a zabiješ telo dieťaťa. Je to vážna vec, má to psychosomatické dôsledky na matku. Táto tabletka znižuje dôstojnosť ženy a ohrozuje jej zdravie. Demografický vývoj je nepriaznivý a toto podmienky ešte zhorší. Nemôžeme sa podieľať na genocíde nášho obyvateľstva,“ apeloval.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ŠÚKL zaregistroval obe tzv. potratové tabletky v procese európskej registrácie, na základe čoho dostalo Slovensko ako krajina EÚ automaticky registráciu na daný liek. Okrem toho rezort uvádza, že liek je v prísnom režime a na území Slovenska sa ešte nedá ani predpísať, ani kúpiť. „Výrobca nežiadal o vstup tabletky na náš trh,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Proti registrácií protestujú biskupi a kresťanské organizácie

Na margo údajného rozporu so zákonom o umelom prerušení tehotenstva a zákonom o zdravotnej starostlivosti uviedol hlavný odborník rezortu pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský, že v súčasnej legislatíve nič nebráni použitiu týchto potratových tabliet na Slovensku. „Prax by mala byť taká, že lekár zdravotníckeho zariadenia, ktoré je oprávnené vykonávať prerušenie tehotnosti, žiadateľku vyšetrí a poučí podľa súčasnej platnej legislatívy. A keď zistí, že žiadateľka nemá kontraindikácie pre použitie tzv. potratovej tablety na prerušenie tehotnosti, vydá žiadateľke recept a po poučení ju objedná na následnú kontrolu,“ uviedol. Ukončenie tehotenstva bude teda podľa neho vykonané v zdravotníckom zariadení, iba nebude nevyhnutná narkóza a inštrumentálne vyprázdnenie maternice.

Potratové tabletky Mifegyne a Medabon boli v rámci EÚ registrované koncom minulého roka. Proti registrácii protestujú biskupi, kresťanské organizácie či europoslankyňa Anna Záborská. Okrem toho výzvu proti zaregistrovaniu tabletiek podpísalo na internete vyše 3000 ľudí. Naopak, registráciu tabletiek privítala Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť. Podľa spoločnosti znižujú komplikácie pri interrupcii tým, že nie je potrebná narkóza, inštrumentálna dilatácia krčka maternice a následné inštrumentálne vyprázdnenie dutiny maternice.

41 debata chyba