„Ja som dnes schopný garantovať, že policajt, ktorý vstúpi do systému, svoj dôchodok o 25 rokov dostane,“ povedal minister s tým, že dôvod, pre ktorý vláda tento zákon predkladá, sú práve istoty.
Kaliňák zároveň odmietol kritiku opozície, že novela nerieši zúženie okruhu poberateľov výsluhových dôchodkov. Galko poukázal na povolania, ktoré nesú znaky civilného zamestnanca, ako policajti v laboratóriách či panie za okienkami. Tí majú podľa neho nárok na výsluhový dôchodok rovnako, ako vojaci v misiách.
„Ľudia v labákoch, oni chodia do terénu aj uprostred noci, často sú to rizikové miesta. Za okienkom už žiaden policajt nie je, to sú civili. Ak sú miesta, ktoré by mohli byť scivilnené na ministerstve obrany, prosím. Na ministerstve vnútra ale neexistuje klasická kancelárska práca. Navyše každý policajt musí ísť najskôr na chodník, teda každý zažil reálny výkon policajnej práce,“ odkázal Kaliňák.
Hlina chce, aby odsúdení policajti vrátili peniaze štátu
Odsúdení policajti by mali vracať štátu peniaze, ktoré do nich investovala spoločnosť napríklad počas výcviku. Myslí si to poslanec Alojz Hlina, ktorý predstavil takúto úvahu počas rozpravy k návrhu novely zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov.
Hlina tiež poukázal na to, že napríklad policajti či vojaci majú možnosť odísť do predčasného dôchodku v pomerne mladom veku. „Pri rozmýšľaní, do akej kariéry sa pustia, možno ponúknu svoje služby zbojníkom a vagabundom. A to je nespravodlivé. Teraz to stojí na tom, či ste pripravení dať pozmeňujúci návrh, že ak takýto dôchodca ponúkne svoje služby vagabundom a niečo spáchajú, tak by mohol o výsluhový dôchodok prísť,“ navrhol Hlina ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer).
Ten ho upozornil, že už dnes sú napríklad odsúdení policajti postihovaní na iných benefitoch, mimo dôchodku, ktorý je ústavne garantovaný, keďže každý má právo na primerané zabezpečenie. „Ale veci ako odchodné, tie sú vždy krátené po spáchaní úmyselného trestného činu,“ vysvetlil.
Ak návrh rezortu vnútra prejde, vojaci a policajti, ktorí doposiaľ odslúžili menej ako päť rokov, budú mať nárok na výsluhový dôchodok o desať rokov neskôr ako ich predchodcovia. Noví príslušníci poriadkových síl by ho tak mohli začať poberať až po 25 rokoch štátnej služby.
Policajti a vojaci prijatí do služby po máji 2013 budú musieť byť v službe 13 rokov, namiesto súčasných piatich, aby im vznikol nárok na odchodné. Dlhšie budú musieť vojaci či muži zákona slúžiť aj pre získanie výsluhového príspevku. Ten dostávajú policajti pri uvoľnení, prepustení alebo uplynutí dočasnej štátnej služby.