Viskupič chce v rádiách viac slovenskej hudby

05.02.2013 14:27, aktualizované: 16:56
NR SR: Zasadnutie 14. schôdze
Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) Autor: ,

Opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) chce, aby slovenské rádiá hrali viac domácej tvorby. Podľa neho by slovenská hudba mala tvoriť aspoň 30 percent vysielania rozhlasových staníc. Zabezpečiť to má novela zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú už v najbližšom čase predloží do parlamentu.

„Pri súčasnom fungovaní parametrov kolektívnej ochrany autorských práv máme za to, že odchádza obrovské množstvo peňazí, ktoré by mohli byť použité pre slovenských umelcov a slovensky tvoriacich umelcov, mimo územia Slovenska. Je to hlavne kvôli tomu, že v rotáciách niektorých rádií je podľa neoficiálnych štatistík ich hranosť niekedy pod dve percentá,“ vysvetlil svoju iniciatívu Viskupič.

Navrhovaná zmena predpokladá, že by sa objem domácej tvorby v éteri zvyšoval postupne – od 10 percent v roku 2014 do minimálne 30 percent v roku 2016. Podľa šéfa poslaneckého klubu matovičovcov by sa pritom norma nemala ohraničovať iba podporou domácej tvorby. Pomôcť chce súčasne aj novej hudobnej produkcii a novým autorom zo Slovenska. V praxi by to malo fungovať tak, že pokiaľ by v roku 2014 rádio zahralo napríklad 100 pesničiek, 10 z nich by muselo byť slovenských. Z týchto desiatich by mali aspoň štyri reprezentovať novú tvorbu a minimálne jedna by mala pochádzať od nového autora.

Diskusiu o podpore slovenských hudobných umelcov pripúšťa vládny Smer, ktorý však k tejto otázke pristupuje samostatne. Niekoľko umelcov z oblasti hudby už minulý týždeň absolvovalo v parlamente stretnutie so šéfom parlamentu Pavlom Paškom a poslancom Ottom Brixim (obaja Smer). „Ja mám predstavu o možnosti konkrétnej podpory slovenskej umeleckej a hudobnej tvorby, ale o tej by sme mali hovoriť až po nejakej spoločenskej, odbornej a najmä umeleckej diskusii. V tomto momente preto nepovažujem za šťastné ak sa do parlamentu predloží zákon, u ktorého je otázne do akej miery má spoločenskú a umeleckú podporu,“ povedal na margo Viskupičovho návrhu Brixi.

Viac slovenskej hudby v rádiách chcela v prípade úspechu vo voľbách presadiť aj SNS. Podpredseda národniarov Rafael Rafaj pritom taktiež poukazoval, že za súčasného stavu je problém presadiť sa najmä novými dielami. Viskupič sa však podľa vlastných slov pri svojom návrhu riadil kontextom európskeho práva a upraviť chce napríklad aj vysielanie rozhlasu na internete.

====== Vyhláška o druhej časovej opone bude zrejme účinná až od apríla ======

Podľa informácií poslanca Viskupiča rezort kultúry aj po tretíkrát posunie termín účinnosti vyhlášky, ktorá by mala pre vysielateľov zaviesť tzv. druhú časovú oponu. „Ministerstvo kultúry (MK) pristúpilo podľa mojich informácií k dvom rokovaniam s Radou pre vysielanie a retransmisiu (RVR) a na základe týchto rokovaní odsunulo účinnosť z 1. februára až na 1. apríl,“ povedal Viskupič.

Toto už tretie posunutie termínu účinnosti (pôvodne sa uvažovalo o 1. januári, potom bol oficiálne stanovený termín na 1. februára), je podľa neho dôsledkom „mohutného pripomienkovania“ návrhu vyhlášky zo strany RVR.

„Môžeme to hodnotiť ako nie veľmi profesionálny prístup MK k tejto téme a otvára to aj otázku, či nie je lepšie a elegantnejšie riešenie upraviť otázku druhej opony nie vyhláškou, ale novelou zákona (o vysielaní a retransmisii, pozn.), ktorá by prebehla normálnym legislatívnym procesom,“ vyhlásil Viskupič.

Dodal, že pôvodná verzia vyhlášky podľa neho vytvárala pre vysielateľov „príliš voľné“ pravidlá a dnes sa to pravdepodobne na základe pripomienok RVR mení. „Deje sa to nie veľmi transparentným spôsobom, lebo nové znenie vyhlášky ešte poslanci nemajú k dispozícii,“ do­dal.

Podľa Viskupiča dnes existuje zabehnutý model jednotného označovania televíznych programov podľa toho, pre ktorú vekovú skupinu sú vhodné. „Ja som chcel, aby táto kategorizácia ostala presne tak, ako je, a zaviedol sa model vhodnosti vysielania nad pätnásť rokov od dvadsiatej hodiny, to malo byť zmyslom zavedenia druhej opony“ vysvetľuje. „Nemalo byť zmyslom meniť kategorizáciu a podľa môjho názoru vychádzať vysielateľom v ústrety omnoho viacej. Ak sa pán minister vydal cestou zmeny pravidiel pri kategorizácii vhodnosti pre jednotlivé vekové kategórie, tak sa nevydal veľmi správnou cestou,“ podčiarkol Viskupič.

Mediálny výbor parlamentu sa dnes dohodol, že 26. februára pozve na svoje rokovanie ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer), aby ich informoval o tom, v akom štádiu je proces prípravy druhej časovej opony. Cieľom opatrenia, ktoré rezort kultúry pripravuje, je zabrániť vysielaniu programov nevhodných pre deti do pätnásť rokov pred dvadsiatou hodinou večer, ako aj ich prípadným reprízam v priebehu nasledujúceho dňa.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku