Smer žiada opozíciu, aby stiahla obžalobu prezidenta

Vládny Smer žiada, aby opozícia stiahla návrh na obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča za úmyselné porušenie Ústavy SR, pre nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

21.02.2013 17:20
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (238)

Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády a Smeru Robert Fico.

Pri žiadosti sa odvoláva na zverejnené výpovede bývalých poslancov Igora Sidora a Andreja Ďurkovského, ktorí pred prokurátorom potvrdili, že počas voľby šéfa prokurátorov došlo k manipulácii a že strany nútili poslancov hlasovať podľa pokynov, napríklad aj podľa Radičovej kódu. Zverejnenie týchto výpovedí podľa Fica dokazuje absolútne morálne zlyhanie pravicových politikov aj samotného Jozefa Čentéša, ktorí preukázateľne zabránili slobodnému výkonu mandátu poslanca.

„Ústava SR hovorí o slobodnom mandáte a o tom, že poslanci NR SR nie sú viazaní žiadnymi pokynmi ani príkazmi. Takto boli pošliapané základné demokratické pravidlá pri chode NR SR. To sú tí istí farizeji, ktorí pri akejkoľvek téme tohto druhu hovoria o návrate k mečiarizmu či dokonca pred rok 1989,“ povedal dnes Fico. Čentéšovi vyčítal, že stiahnutie svojej kandidatúry odôvodňoval podľa neho nepravdivými informáciami. Čentéš sa odvolával na podozrenie z korupcie pri predchádzajúcej voľbe, hoci polícia v tejto veci už týždeň predtým vyšetrovanie zastavila.

Fico považuje za absolútne správne, aby Smer-SD otvorene požiadal opozíciu o stiahnutie obžaloby prezidenta z NR SR. Opozičným stranám odporúča, aby „skončili túto trápnu frašku a začali sa niekde hanbiť v kúte, pretože nič iné v tomto okamihu ani robiť nemôžu“. Zároveň sa už viac nechce vyjadrovať ani k tomu, že návrh na obžalobu prezidenta na mimoriadnej schôdzi parlamentu predniesol poslanec SaS Martin Poliačik, ktorý sa priznal k užívaniu heroínu.

Premiér vidí rozdiel medzi tajnou voľbou generálneho prokurátora, kde došlo k označovaniu lístkov a ich znehodnocovaniu tak, aby bolo možné skontrolovať, ako poslanci hlasovali, a tým, keď napríklad pred voľbou členov Správnej rady Ústavu pamäti národa poslanec Smeru-SD Andrej Kolesík rozdával lístočky s menami preferovaných kandidátov. „Ide často o ľudí do orgánov, ktoré nie sú také nazvime to na svetle ako generálna prokuratúra. Je prirodzené, že vtedy poslanci, ktorí majú nejaký záujem, hovoria, že z týchto 47 by mohol poslanecký klub podporiť týchto ôsmich či deviatich kandidátov. Ale v tomto prípade išlo o voľbu generálneho prokurátora a o opakovaný pokus zmanipulovať voľbu,“ uviedol Fico.

Fico podľa opozície odvádza pozornosť od rastúcej nezamestnanosti

Predseda vlády SR Robert Fico odvádza útokom na opozíciu pozornosť od rekordne rastúcej nezamestnanosti, zhoduje sa opozícia. Predseda SDKÚ Pavol Frešo za útokom vidí aj opätovné hľadanie dôvodov na to, prečo nevymenovať riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša do funkcie.

„Namiesto útokov na opozíciu by mal radšej myslieť na ľudí a ich potreby,“ vyhlásil. Frešo by čakal, že sa premiér postaví k rastúcej nezamestnanosti čelom a bude situáciu riešiť. „Takisto ako opozícia, ktorá predkladá návrhy riešení na každú schôdzu Národnej rady SR,“ uviedol Frešo vo svojom stanovisku.

KDH si tiež myslí, že premiér Fico „sa všetkými možnými spôsobmi usiluje prekryť rekordne rastúcu nezamestnanosť a zhoršujúcu sa životnú úroveň ľudí“. V súvislosti s voľbou šéfa prokurátorov kresťanskí demokrati pripomínajú, že Ústavný súd 5. októbra 2011 rozhodol, že kandidát Jozef Čentéš bol zvolený 17. júna 2011 v súlade s Ústavou SR. „Akékoľvek spochybňovanie platnosti zvolenia Jozefa Čentéša za kandidáta na generálneho prokurátora je spochybňovaním Ústavného súdu,“ uviedol hovorca KDH Matej Kováč.

Podobný názor má aj predseda Mostu-Híd Béla Bugár. „Premiér odvádza pozornosť od oveľa vážnejšieho problému, ktorým je nezamestnanosť,“ povedal. V súvislosti s voľbou generálneho prokurátora pripomenul, že Ústavný súd SR nespochybnil ústavnosť voľby. „A vo svojom uznesení hovoril aj o tom, že spôsob označovania lístkov nie je protiústavný,“ zdôraznil Bugár.

Poslanca Martina Poliačika z SaS zaujalo zverejnenie výpovedí bývalých poslancov Igora Sidora a Andreja Ďurkovského, ktoré majú potvrdzovať, že poslanci vtedajšej koalície hlasovali podľa pokynov a nie slobodne. „Politicky účelovo sa dostávajú výpovede z generálnej prokuratúry von vtedy, keď to pánovi premiérovi vyhovuje do jeho politickej hry,“ povedal. Dodal, že vo výpovediach nevidel dôkazy, že išlo o podplácanie, vydieranie či nátlak. Podľa neho je možné, že Sidor aj Ďurkovský sa na niečom dohodli, čo je ale podľa Poliačika bežnou praxou pred každou voľbou.

238 debata chyba