Štátu sa oplatí financovať tvorbu pracovných miest, tvrdí Ondruš

23.02.2013 19:11
Braňo Ondruš
Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš (Smer) Autor:

Súčasná vláda má podľa poslanca NR SR a bývalého ministra práce Júliusa Brocku (KDH) zvláštny dar - vyrábať nezamestnanosť. Povedal to v diskusnej relácii RTVS - Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš (Smer) tvrdí, že vláda s nezamestnanosťou bojuje dobre, pretože jej opatrenia sú konkrétne.

Vláda sa momentálne intenzívne sústreďuje na hľadanie konkrétnych riešení pre ľudí, ktorí nepracujú, ale chcú pracovať, tvrdí Ondruš. O nezamestnanosti podľa jeho vyjadrení nechce hovoriť, ani z nej vytĺkať politický kapitál. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) dosiahla podľa Ondruša už niekoľko významných výsledkov. Sú nimi projekty, ktoré v prvej fáze prinesú 3 800 a neskôr ďalších 5 000 pracovných miest. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) sa na východe Slovenska stretol so zástupcami firiem a hovoril s nimi o tom, ako im pomôcť pri tom, aby zamestnali stovky nových ľudí. Má ísť o pracovné miesta určené pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním ale aj o robotnícke profesie, vysvetlil Ondruš. Vláda sa sústreďuje na to, aby nachádzala konkrétnych investorov a firmy, ktorí rozširujú výrobu, alebo ktoré ako nové prichádzajú na trh s ponukou nových pracovných miest.

Rezort práce sa podľa Ondrušových vyjadrení snaží seriózne analyzovať vplyv novely Zákonníka práce a ďalších opatrení na nárast nezamestnanosti. Pri porovnaní januára 2013 s predchád­zajúcimi rokmi vyplynulo, že do evidencie pribudlo tento rok najmenej čerstvých nezamestnaných za posledné štyri roky. To podľa Brocku súvisí s faktom, že nový Zákonník práce je menej pružný a pre zamestnávateľa je prepúšťanie zamestnancov drahé. Dôležité je podľa Brocku to, že ak v minulom období prišlo o prácu 30-tisíc ľudí, títo si hneď zamestnanie aj našli. Ondruš podľa poslanca vytrháva januárovú štatistiku z kontextu a zabúda spomenúť, koľko pracovných miest sa v minulosti vytvorilo. Takýto trend momentálne na Slovensku neplatí a tým pádom nezamestnanosť u nás rastie rýchlejšie ako v iných krajinách.

V čase, kedy sa ekonomický rast spomaľuje a strácajú sa prirodzené pracovné miesta, musí štát prísť s nápadmi, ako pomôcť vytvárať pracovné miesta, povedal Ondruš. „Naliať peniaze“ do vytvárania pracovných miest je podľa neho dobré preto, lebo aj v čase hospodárskeho rastu sú najhoršie zamestnateľní ľudia, ktorí dlho nepracovali. Štátu sa teda oplatí ľudí, ktorí prídu o prácu, zaradiť do nejakej štátom podporovanej pracovnej činnosti, pretože naďalej pracujú, majú návyky, nestrácajú kvalifikáciu a potom, keď sa ekonomika začne oživovať, bez problémov nastúpia do zamestnania. Takéto ohraničenie zodpovednosti za stav podľa Brocku nestačí.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ružový amarylis

Perla ružový amarylis

49,99
Kytica Letana 9

Kytica Letana 9

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk