Kalamita najviac zasiahla východ, kolabovala doprava

, 15.03.2013 14:02, aktualizované: 23:08
pocasie, ochladenie, sneh
Hlavný ťah Bratislava - Komárno pri obci Báč je pre sneh a záveje prejazdný s problémami. Autor: ,

Pre snehovú kalamitu bola po celý deň komplikovaná situácia na cestách. Nepriaznivé počasie postihlo najmä východ, kde boli tisíce odberateľov bez elektriny.

Železničný úsek Zemianska Olča – Komárno je od 19:40 opäť sprejazdnený. Neprejazdný bol viac ako 24 hodín pre záveje a uviaznutý vlak spoločnosti Regiojet od štvrtkového večera. Informovala o tom hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková. Celá trať Bratislava – Komárno je v prevádzke bez obmedzení, vyskytnúť sa podľa Pavlíkovej ešte môžu malé meškania.

Polícia od približne 21:15 uzavrela hraničný priechod Rajka pre kamióny nad 7,5 tony. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave František Peczár. Na príčine uzatvorenia boli podľa neho viaceré dopravné nehody, ktoré sa v Maďarsku stali v blízkosti hraničného priechodu.

„Žiadame vodičov nákladných motorových vozidiel nad 7,5 tony, ktorí smerujú do Maďarskej republiky, aby svoje vozidlá odstavili na najbližších odstavných plochách, prípadne využili iné hraničné prechody,“ uviedol Peczár. Hraničné prechody s Rakúskou a Českou republikou zostávajú naďalej otvorené aj pre kamiónovú dopravu.

Najviac ciest je uzatvorených v okrese Trebišov

V Košickom kraji naďalej trvá mimoriadna situácia. „Vzhľadom k informáciám o situácii v okresoch Trebišov, Rožňava a Košice – okolie, kde naďalej pretrváva pomerne zložitá situácia so zjazdnosťou ciest, a predpovedi, že v nočných hodinách naďalej bude pretrvávať silný, nárazový vietor, krízový štáb rozhodol, že zatiaľ nezruší mimoriadnu situáciu,“ informoval vedúci odboru Civilnej ochrany a krízového riadenia pri Obvodnom úrade Košice s krajskou pôsobnosťou Rudolf Forrai.

Krajský krízový štáb ponechal v platnosti úlohy súvisiace s riešením následkov snehovej kalamity a opatrenia sa budú naďalej vykonávať podľa príkazu prednostu Obvodného úradu Košice. V prípade potreby riešenia naliehavých problémov môže byť zasadanie krízového štábu zvolané operatívne. Ďalšie zasadnutie krízového štábu bude v sobotu 16. marca o 9:00.

Sneženie, vietor a mínusové teploty
		komplikujú...
Sneženie,
		vietor a mínusové teploty
		komplikujú...
+11Sneženie, vietor a
		mínusové teploty
		komplikujú...

Zlepšenie podmienok v okrese Michalovce viedlo večer k odvolaniu mimoriadnej situácie v tejto oblasti.

Po dopoludňajšom extrémnom vetre so snežením platí pre Košický kraj zo strany Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) aktuálne už len výstraha prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi. Napriek zlepšeniu situácie oproti dopoludniu na území celého kraja, sa naďalej vplyvom silného nárazového vetra na vozovkách tvoria záveje a snehové jazyky.

V okrese Rožňava na horskom priechode Roštársky kopec na ceste II/587 následkom silného nárazového vetra stále padajú na vozovku stromy, ktoré priebežne odstraňujú. Cestári žiadajú vodičov o zvýšenú opatrnosť v uvedenom úseku. Obdobná situácia je aj na ceste II/526 na horskom priechode Hrádok v rovnakom okrese.

V okrese Rožňava je podľa údajov Správy ciest Košického samosprávneho kraja neprejazdná cesta II/533 v úseku Gemerská Poloma – sedlo Súľová. V okrese Spišská Nová Ves sú uzatvorené cesty II/533 horské priechody Grajnár a Súľová, II/548 (hranica okresu Košice okolie/Gelnica – Smolník), II/535 (Palcmanská Maša – Sykavka). V okrese Košice okolie sú uzavreté cesty III. triedy v obvode Štós a cesta II/548 v úseku Štós – hranica okresu Gelnica.

Najviac ciest je uzatvorených pre snehové záveje v okrese Trebišov. Ide o cesty III/55218 Novosad – Hraň – Brehov – Cejkov, III/55219 Novosad – Hrčeľ- Veľaty – Michaľany, III/50215 Dvorianky – Albinov, III/50208 Dargov – Bačkov, Višňov – Parchovany, III/50210 – Kravany – Stankovce, III/553006 Parchovany – Božčice, III/55319 Ladmovce – Zemplín, III/55314 Čerhov – Veľká Trňa, III/55223 Cejkov – Borša, III/55313 Hrčeľ sp., III/552016 N. Žipov – Lastovce, III/552013 Kazimír – Byšta, III/55225 M. a V. Bara, III/55223 Z. Jastrabie – Cejkov, III/55319 Zemplín – Ladmovce, III/5541 Vojka Boľ, III/55331 Zatín-Rad- Hrušov, III/55324 V. Horeš – Stražné – V. Kamenec Z dôvodu skríženého kamióna je nezjazdná cesta III/552023 v úseku Cejkov – kr. III/552024 Černochov .

K najproblematickejším úsekom snehovej kalamity patrila cesta medzi Sačurovom a Sečovskou Poliankou v okrese Vranov nad Topľou.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove vydalo krátko pred 19:00 informáciu, že cesta I/68 v úseku Ľubotín – Lipany je sprejazdnená v jednom jazdnom pruhu iba pre osobné motorové vozidlá. Úsek riadia policajti. Pre nákladné motorové vozidlá minimálne do rána bude uvedený úsek neprejazdný a platí pre nich zákaz prejazdu cez tento horský úsek. Obchádzka pre nákladné motorové vozidlá je cez Bardejov, resp. Poprad.

Diaľnica D1 v úseku Poprad – východ – Janovce je prejazdný pre všetky motorové vozidlá. Autá prichádzajúce z opačného smeru odkláňajú na cestu I/18.

Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimír Kozák uviedol, že okolo 23 úsekov v kraji je ešte veľmi problematických. Cestári sú aj s technikou sú v teréne a odstraňujú snehové jazyky. Vietor postupne ustáva, ale problémy robia hlavne v Tatrách (Cesta slobody) popadané stromy a na mnohých úsekoch ciest sa vytvára poľadovica. Nemalo by sa to však týkať ciest I. triedy.

Problémy sú s prejazdom do Poľska, kde poľská strana púšťa veľmi málo kamiónov na svoje územie. V priebehu dňa a podvečer boli obrovské problémy na ceste I/18 oblasť Lada – Podlipníky na rozhraní okresov Prešov a Vranov nad Topľou, postupne sa kolóna uvoľňuje. Kozák potvrdil, že úsek Pusté Pole – Lipany bude do rána uzavretý pre nákladnú dopravu. Kamionisti môžu tento úsek obchádzať cez Poprad na Starú Ľubovňu.

V meste Prešov je situácia stabilizovaná. Hovorkyňa prešovskej radnice Jana Jurčišinová informovala, že v teréne je sedem mechanizmov a 16 pracovníkov spoločnosti Správa a zimná údržba prešovských ciest, s.r.o., ďalej 30 pracovníkov a štyri multifunkčné autá spoločnosti Záhrada Real, s.r.o., ktorí odhŕňajú prešovské cesty a chodníky.

Cesty boli po celý deň zjazdné a situácia nebola taká kritická ako na iných miestach kraja. Okolo obeda prestalo snežiť. V nočných hodinách sa môže vytvárať poľadovica.

Bez prúdu boli tisíce odberateľov

Výpadok elektrickej energie na východnom Slovensku malo v piatok o 16.00 h kvôli snehovej kalamite ešte približne 3 000 odberných miest. Postihnuté regióny ostali Rožňava, Poprad a Spišská Nová Ves, z michalovského regiónu už len Kráľovský Chlmec. Informovala hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) Andrea Danihelová.

V piatok o 10.00 h evidovali v distribučnej sústave spoločnosti VSD prerušenie dodávok elektriny pre vyše 19.000 odberných miest. Príčinou porúch vo štvrtok (14. marca) večer a dnes bol najmä nárazový vietor, keď popadané stromy strhli elektrické vedenia.

Hraničné priechody sú znovu otvorené

Hraničné prechody do Maďarska, Českej republiky a Rakúska, ktoré z dôvodu hustého sneženia a zlého stavu vozoviek uzavreli pre kamióny nad 7,5 tony, opäť otvorili. Informoval o tom bratislavský policajný hovorca František Peczár.

Uzávierka hraničných priechodov sa týkala vozidiel nad 7,5 tony prechádzajúcich cez územie Slovenska do ďalších krajín. Nákladné vozidlá so slovenskými evidenčnými číslami, ktoré jazdu končili na Slovensku, cez hranice prejsť mohli. Krátko predpoludním pre nepriaznivé počasie uzatvorilo diaľničný hraničný priechod Čunovo – Rajka na diaľnici D2 pre nákladnú dopravu aj Maďarsko.

Vietor strhával strechy, lámal stromy a zafúkal cesty na Spiši

Popradskí hasiči sa od rána kvôli kalamite nezastavili, od polnoci už absolvovali viac ako 15 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola od polnoci na diaľnici D1 v úseku Poprad – Jánovce.

Na diaľnici uviazlo okolo 50 áut a jeden autobus. V obci Ždiar boli od sveta odrezané časti Antoškovský vršok a Blaščacká dolina. Ďalší problém bol aj na Podbanskom, kde boli popadané stromy, rovnako ako medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou.

Z dielne a práčovne Národného ústavu TBC, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vietor strhol a roztrhol na viac kusov plechovú strechu. „Strecha spadla na sedem áut, poškodila ich, pričom štyri z nich sú podľa mojich informácií totálne zničené,“ doplnil Šproch.

Problémy boli podľa neho aj v meste Poprad, kde strhnutie strechy hlásili na Základnej škole Komenského a tiež na budove Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Šproch potvrdil, že hasiči budú priebežne odstraňovať škody, ktoré napáchal vietor.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku