Námietkový boj je zlým príkladom pre občanov

, 19.03.2013 10:30, aktualizované: 20.03.2013 10:00
Čentéš
Jozef Čentéš Autor:

Bežnému občanovi by sa nepodarilo cez námietky voči sudcom ochromiť ani len najmenší okresný súd s piatimi sudcami. Zato Jozef Čentéš a prezident Ivan Gašparovič dosiahli na Ústavom súde pat. Vo veci nevymenovania Čentéša za generálneho prokurátora obaja v priebehu dvoch mesiacov namietli 12 z trinástich sudcov Ústavného súdu.

Najnovšie námietku predpojatosti podal voči predsedníčke súdu Ivette Macejkovej Čentéš. Pokladá ju za predpojatú na základe jej vyhlásenia, že Ústavný súd pristúpi v jeho sťažnosti k uplatneniu tzv. princípu nevyhnutnosti, podľa ktorej môžu byť k rozhodovaniu prizvaní aj dosiaľ namietnutí sudcovia. „Námietku som podal preto, lebo podľa môjho názoru existujú skutočnosti, z ktorých podstatná časť je aj verejne známa, zakladajúce dôvodné pochybnosti o nepredpojatosti predsedníčky Ústavného súdu so zreteľom na jej pomer k prejednávanej veci a k prezidentovi ako druhému účastníkovi konania,“ vyhlásil včera Čentéš.

Advokát Jozef Herbulák upozorňuje, že pri štandardných sporoch v občianskom súdnom konaní takúto „námietkovú vojnu“ neumožňuje samotný zákon. Ten presne stanovuje podmienky, za ktorých môže účastník konania namietať sudcu. „V praxi som sa s takým niečím ešte nestretol. To, čo predvádzajú na Ústavnom súde, je politika, to nemá nič spoločného s právom,“ reagoval advokát.

Podľa Herbuláka sa námietky viac vyskytujú v trestnom konaní, kde ich väčšinou strana obžalovaného využíva na obštrukcie. Dodal, že v konaní sa niekedy dajú vylúčiť aj samotní sudcovia z dôvodu, že môžu byť v nejakom osobnom pomere k účastníkom konania alebo samotnej prejednávanej veci. Spomenul prípad rozvodu sudkyne, kde sa dali namietať všetci sudcovia okresného súdu a krajský súd určil, že o rozvode bude rozhodovať iný súd. Takéto niečo sa podľa neho stáva málokedy. „Občan ide na súd, lebo chce, aby súd rozhodol spor čo najskôr, nie aby sám svojimi námietkami odďaľoval rozhodnutie,“ upozornil advokát.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
22,7
Ruža farebná v celofáne

Ruža farebná v celofáne

36,99
Amore ružové ruže

Amore ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk