„Túto kauzu by som nazval až literárnou Gorilou. Naozaj vážne hrozí, že sa budova v hodnote asi 15 miliónov eur čoskoro predá. Treba to zastaviť!“ tvrdí spisovateľ a člen Spolku Jaroslav Rezník starší. Šéfovia oboch spoluvlastníkov sa podľa neho o predaj usilujú za chrbtom členskej základne, ich konanie považuje za nehorázne. Varuje, že ak spisovatelia o objekt prídu, už nikdy viac sa k rovnocennej nehnuteľnosti nedostanú. „Dopadneme ako výtvarníci, keď stratili kaštieľ v Moravanoch nad Váhom. Ako ďalší bezdomovci medzi umelcami,“ obáva sa.
Pobúrení spisovatelia rozposlali cez internet kolegom členom Spolku aj jeho predsedovi Jánovi Tužinskému otvorený protestný list, v ktorom žiadajú vysvetlenie. Podpísaní sú pod ním Milan Augustín, Július Balco, Maroš Bančej, Štefan Cifra, Pavol Dinka, Jaroslav Rezník starší a Ján Tazberík.
Autori v liste pripomínajú, že pred tromi rokmi sa zhromaždenie členov uznieslo, že nehnuteľnosť sa za žiadnych okolností predávať nebude. Upozorňujú, že tak Tužinskému, ako aj jeho tajomníkovi Pavlovi Janíkovi sa už takmer pred rokom skončil mandát na výkon funkcie. Napriek tomu vlani v novembri vyzvali Asociáciu, aby si na časť budovy patriacej Spolku uplatnila predkupné právo. A už predtým v auguste spolu s Asociáciou prenajali budovu súkromnej spoločnosti, ktorá má údajne záujem získať ju do vlastníctva.
„Už sa vraj dohodlo aj to, že z peňazí za odpredaj sa pre Spolok kúpia dva byty v bratislavskej Petržalke, kde by sme mali ďalej fungovať,“ dodáva Rezník senior. Spolok s Asociáciou vlastnia nehnuteľnosť „na polovicu“. Keďže sa do nej dlhodobo prakticky neinvestovalo, postupne sa dostala do zlého technického stavu. Jediným zdrojom príjmov vlastníkov boli peniaze z prenájmov priestorov budovy rôznym firmám – od cestoviek po právnické kancelárie.
Podľa spisovateľa Gustáva Murína sa však v roku 2010 šéf Asociácie a jeho zástupca chopili bez vedomia a súhlasu Rady tohto združenia iniciatívy a na vlastnú päsť začali odkrajovať z asi 600-tisíceurovej rezervy vlastných prostriedkov.
„Urobili sa za ne dve veľmi podozrivé rekonštrukcie, kde nás o výške čerpania zásadne, aj napriek opakovaným žiadostiam, neinformovali. Keďže sme sa na Rade nikdy riadnou cestou dokumentov a dokladov o týchto podozrivých transakciách nedočkali, podalo sa v danej veci v polovici roku 2012 trestné oznámenie,“ opisuje kauzu Murín.
Dôsledkom tohto konania vedenia, ako Murín dodáva, sa Asociácia dostala do finančnej krízy a hrozila jej exekúcia majetku. „Vlani však obaja páni prišli s akože záchranným plánom – prenajať budovu nie po miestnostiach, ale ako celok,“ pokračuje. Niekedy v polovici minulého roku vstúpil do hry podľa Murína aj Spolok, ktorého šéfstvo s návrhom súhlasilo. Napriek protestom nehnuteľnosť prenajali vopred zvolenej eseročke, bez snahy vysúťažiť najlepšiu ponuku. „Zmluva o prenájme je však uzavretá za podozrivých podmienok, preto sú tu oprávnené obavy, že ide len o skrytú formu postupného predaja,“ zdôrazňuje.
Konanie najvyšších funkcionárov Asociácie aj Spolku považuje Murín za neobhájiteľné. Z Rady Asociácie v roku 2011 odišiel.
Pravda sa v štvrtok pokúšala spojiť s predsedom Spolku Jánom Tužinským aj jeho tajomníkom Pavlom Janíkom. V sídle organizácie však na nich telefonický kontakt odmietli poskytnúť a na poslané e-maily dotyční nereagovali. Len Janíkova manželka, ktorú sme zastihli, zhodnotila, že ide o nepravdy v plnom rozsahu. „V najbližšom čísle Literárneho týždenníka, ktorý vyjde na budúci týždeň, bude uverejnené podrobné vyjadrenie vedenia Spolku slovenských spisovateľov, jeho predstavenstva aj kontrolnej komisie, ktoré to dokazujú,“ uviedla. Mobil mal popoludní vypnutý aj Igor Hochel, bývalý šéf Asociácie, ktorý prenájom budovy podpisoval.
„Situácia je zatiaľ taká, že nemáme v úmysle budovu predávať. Ďalej rátame s jej využívaním pre naše účely. Za Spolok však hovoriť nemôžem,“ povedal Hochelov nástupca, hudobník Ľubo Belák, ktorý je vo funkcii ešte len necelý mesiac.
Redakcii sa nepodarilo skontaktovať ani s konateľom firmy, ktorá si objekt prenajala. Údajne bol vycestovaný v Maďarsku a na prosbu, aby sa spätne ozval, nereagoval.
Majitelia budovy na Laurinskej 2
- Spolok slovenských spisovateľov je občianske združenie s celoštátnou pôsobnosťou, ktoré reprezentuje vrcholné hodnoty a osobnosti slovenskej literatúry. Jeho tradície siahajú do roku 1923. Vydáva odborné časopisy Literárny týždenník a Dotyky a ročne aj asi 30 knižných publikácií pôvodnej či prekladovej tvorby. Má regionálne pobočky v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a Žiline.
- Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska vznikla v roku 1990, v súčasnosti združuje šesť subjektov – Klub nezávislých spisovateľov, Klub spisovateľov literatúry faktu, Obec spisovateľov Slovenska, Slovenské PEN centrum, Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku a Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku. Organizuje literárne semináre, literárnovedné konferencie, autorské stretnutia, ako aj podujatia s mládežou, s čitateľmi v knižniciach, súťažné prehliadky mladých autorov a medzinárodné konferencie. Uvádza nové knihy, udeľuje ceny a prémie