Miškov už nie je podpredsedom SaS, jeho odvolanie navrhol Sulík

25.03.2013 22:01, aktualizované: 22:29
Podpredseda SaS Juraj Miškov
Juraj Miškov Autor:

Poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov, ktorý podporoval na post predsedu SaS Jozefa Kollára, prišiel v strane o podpredsednícku funkciu.

Vo funkcii podpredsedu ho nahradil poslanecký kolega Jozef Mihál. Vo funkcii podpredsedu zostal aj po rokovaní Republikovej rady Ľubomír Galko. Republiková rada v pondelok na návrh predsedu strany Richarda Sulíka odvolala Miškova i Galka. Následne Sulík navrhol zvoliť za podpredsedov Galka a Mihála, pričom Kollár odmietol ponuku Sulíka, aby sa stal jeho podpredsedom. Miškov zatiaľ zostáva predsedom poslaneckého klubu SaS.

Kollár odvolanie Miškova v princípe považuje za krágľovanie. „Nebol predstavený dôvod na odvolanie Miškova. Odvolanie niekoho, kto robil štyri roky podpredsedu bez dôvodu, vnímam ako porušenie verejnej dohody, že nebude krágľovať ľudí z môjho tímu. Je to nešťastný krok,“ povedal Kollár. Zároveň zdôraznil, že nie je solitér v strane, ale za ním stojí takmer polovica členov strany, 121 ľudí, ktorí ho na kongrese volili. Kollár nechce špekulovať o odchode zo strany. „Veci sa nemajú riešiť horúcou hlavou, uvidíme. Keď sa veci šijú horúcou hlavou, nebývajú rozhodnutia správne,“ konštatoval.

Kollár odmietol stať sa podpredsedom SaS, pretože pre neho je podstatné realizovať body z jeho volebného programu na predsedu strany. „Na to nepotrebujem funkciu podpredsedu strany. Pre mňa funkcia nie je kľúčová. Nekandidoval som za predsedu, lebo som chcel funkciu podpredsedu. Ja som kandidoval, pretože som mal iné predstavy o vízii strany,“ dodal.

Poslanec NR SR Daniel Krajcer považuje odvolanie Miškova za porušenie verejného prísľubu Sulíka, že nebude krágľovať ľudí Kollára. Ako povedal na otázku, či odvolanie Miškova povedie k odchodu podporovateľov Kollára zo strany, zvážia všetky možnosti s pokojom a nadhľadom.

Republiková rada strany SaS v pondelok zároveň za jej členku kooptovala regionálnu predsedníčku Prievidze a okolia Andreu Filt namiesto Františka Ksenzsigha, ktorý po Kongrese vystúpil z SaS.

Delegáti na kongrese SaS 16. marca rozhodli, že predsedom strany zostáva Richard Sulík. Za Sulíka na kongrese v Prešove hlasovalo 134 delegátov a za Kollára 121 delegátov. Kollár si dal pre zotrvanie v strane podmienku, že Sulík nebude krágľovať jeho ľudí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku