"Napriek záujmu byť strategickými partnermi, Poľsko a Slovensko nemá k dispozícii dostatočnú dopravnú infraštruktúru, ktorá by zvýrazňovala toto strategické partnerstvo,“ uviedol na tlačovej besede po spoločnom rokovaní predstaviteľov vlád v Poprade predseda slovenskej vlády Robert Fico. Aj preto budú musieť ministri dopravy predložiť časový a finančný plán na zabezpečenie vyhovujúceho dopravného spojenia. Plán by mal zahŕňať cestnú, železničnú i leteckú dopravu.
Podľa poľského premiéra Donalda Tuska medzi oboma krajinami neexistujú žiadne problémy. Jediné, čo treba podľa neho vylepšiť, je reputácia poľských potravín na Slovensku. Na spoločných rokovaniach v Poprade sa predstavitelia vlád dohodli, že každú informáciu alebo pochybnosť o potravinách budú obe strany kontrolovať a preverovať. "V záujme Poľska je to, aby poľské potraviny mali tú najlepšiu reputáciu, pretože sme veľkým vývozcom a Poľsko má mimoriadny záujem, aby vysoká kvalita poľských potravín nebola nikým znehodnocovaná,“ uviedol Tusk.
Premiéri tiež rokovali o severojužnom prepojení plynovodu. "Očakávame, že v júni 2013 by mohla byť podpísaná dohoda o výstavbe takéhoto prepojenia. Rovnako máme záujem komunikovať s Poľskom aj v iných oblastiach, ktoré sa týkajú energetiky,“ uviedol Fico. Slovensko ponúka Poľsku bohaté skúsenosti s atómovou energiou, keďže Slovensko dnes produkuje 51 % elektrickej energie z jadrových zariadení. Slovensko je podľa premiéra pripravené pristúpiť k výmene informácií s Poľskom. Tusk vyjadril presvedčenie, že Poľsko a Slovensko budú v Európe dobrým príkladom spolupráce v oblasti energetického prepojenia.