Úrazy hrozia aj pri polievačke a šibačke

Hoci si pre Veľkou nocou ľudia navzájom želajú príjemné sviatky, nie vždy to tak musí byť. Niekedy stačí nešťastná náhoda, inokedy zohrá svoju úlohu aj alkohol a sviatočná pohoda sa môže zmeniť na nočnú moru.

31.03.2013 17:00
Molcanyi Foto: ,
Primár Kliniky úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnie L. Pasteura v Košiciach Theodoz Molčaányi.
debata (1)

Primár Kliniky úrazovej chrirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Theodoz Molčányi o tom vie svoje. Na klinike už neraz skončili polievači, či šibači, ale aj ich „obete“.

Existujú typické veľkonočné úrazy, alebo sú rovnaké ako inokedy?
Je to ovplyvnené počasím. Pri peknom počasí je viac pohybovej aktivity, deti sú v prírode, dominujú hlavne končatinové úrazy – podvrtnutia, zlomeniny. Pri studenom počasí sa zvyknú najmä starší kúpači posilniť alkoholom. Vo Veľkonočný pondelok zvyčajne ošetríme takmer desať „pripitých“ pacientov, ide hlavne o poranenia hlavy v dôsledku pádov, „zdrúzganých“ ako sa vyjadrila jedna z ambulantných sestier je našťastie menej. Väčšinou k nám dovezú asi piatich takých, ktorých musíme prijať na pozorovanie zhruba na 24 až 48 hodín pre podozrenie na otras mozgu po chirurgickom ošetrení tržných rán na hlave. Pri chladnom počasí treba rátať aj s možným podchladením týchto kúpačov a šibačov.

Vyskytli sa aj prípady, keď u vás skončili aj obete polievačov?
Minulého roku v byte mladá slečna buchla dvermi pri úteku pred kúpačom tak razantne, že sa poranila na rukách úlomkami rozbitého skla na dverách.

Pred Veľkou nocou veľa žien popri upratovaní umýva aj okná, občas zrejme mávate aj úrazy, ktoré s tým súvisia…
Úrazy pri jarnom umývaní okien sa častejšie objavujú u starších dám, ktoré pri tom stoja na stoličke. Po strate rovnováhy a páde z relatívne malej výšky si väčšinou spôsobia komplikované poranenia kolenného kĺbu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba