Frešo podľa Fica žiadal zmariť voľbu človeka SaS na šéfa NKÚ

Premiér Robert Fico (Smer) tvrdí, že sa tri alebo štyrikrát súkromne stretol s predsedom SDKÚ Pavlom Frešom pre voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

07.04.2013 13:54
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico
debata (366)

„Tri alebo štyrikrát ste nás žiadali, aby sme zablokovali hlasovanie, pokiaľ ide o voľbu kandidáta SaS a dali ste konkrétne meno za SDKÚ, o ktorom sme sa bavili ako o predsedovi NKÚ,“ vyhlásil Fico v relácii RTVS O 5 minút 12. Frešo mu údajne tri alebo štyrikrát povedal, že sú síce viazaní nejakými dohodami, ale „že nemôžeme zvoliť predstaviteľa SaS“.

Frešo Ficove vyjadrenia odmietol. „Tri alebo štyrikrát ste vy mňa volali na súkromný rozhovor, ako to budeme riešiť. Tri alebo štyrikrát som toto odmietol,“ bránil sa Frešo s tým, že chápe, že Fico je v úzkych. Podľa Freša je realita taká, že za kandidáta hlasovala opozícia a predložil počty hlasov v jednotlivých kolách tajnej voľby predsedu NKÚ. „Žiadnych 10 – 15 hlasov tam zo Smeru nebolo,“ tvrdil Frešo. Ak by tieto hlasy chcel vládny Smer dať, tak podľa Freša stačilo urobiť jednoduchú vec – umožniť verejnú voľbu. „Dalo sa to overiť,“ dodal. Od tohto sa podľa neho snaží Fico „špinavosťami“ odpútať pozornosť.

Frešo ho vyzval, aby bol chlap a umožnil verejnú voľbu predsedu NKÚ. „Nechajte tie intrigy na boku, umožnite verejnú voľbu šéfa NKÚ a ja ako predseda jednej z opozičných strán sa postarám o to, aby sme mali spoločného jedného kandidáta,“ dodal. Premiér však povedal, že vo všetkých personálnych otázkach preferujú princíp tajnej voľby. „Tajná voľba bude aj pri predsedovi NKÚ,“ povedal. Podľa neho môžu urobiť len jedno – sadnúť si a nájsť riešenie tohto problému. Navrhuje, aby opozícia prišla s novým kandidátom alebo ak sa nevedia dohodnúť, tak má každá strana predložiť vlastného kandidáta. Podľa Fica by sa na spoločnom kandidátovi zhodnúť aspoň v Ľudovej platforme.

Kaliňák: Pozvanie na rokovania o šéfovi NKÚ je seriózne

Pozvanie predstaviteľov opozície zo strany vládneho Smeru na rokovania o novom predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) je seriózne. „Naďalej tvrdíme, aj keď to nikde nie je napísané, že vedenie NKÚ patrí opozícii,“ konštatoval v diskusnej relácii TA3 V politike podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).

Podľa neho však musí ísť o zodpovedné rozhodnutie. „Nemôže kandidát, ktorého navrhne opozícia, dostať 27 hlasov. Koho tento človek reprezentuje? Dohoda opozície má znamenať, že dosiahnete aspoň 95 % svojich hlasov. V opačnom prípade to nie je kandidát opozície, ale nejakej malej politickej skupiny, ktorej neveríte vy ani mnohí ďalší,“ odkázal oponentovi v diskusii, predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi.

Podľa Bugára sa s ostatnými partnermi v rámci Ľudovej platformy zhodli, že ak pozvanie od Smeru a následné rokovanie bude zmysluplné, nemajú proti nemu výhrady. Pripomenul však, že premiér Robert Fico (Smer) už pred rokom sľúbil, že post šéfa NKÚ patrí opozícii a doteraz sa tak nestalo. „Od tej doby nedovolia ich poslancom, aby išli hlasovať s tým, že dodajú len 10 hlasov. Kde je povedané, že všetci poslanci opozície alebo vládnej strany musia hlasovať za ten istý návrh?“ spýtal sa líder Mosta-Híd.

Podľa neho nie je problém, aby opozícia po predchádzajúcich neúspešných hlasovaniach prišla s novým menom kandidáta. Ak však nebude vyhovovať vládnemu Smeru, takýto človek podľa Bugára nikdy nebude zvolený. „Vy sami seba kontrolujete, nepotrebujete, aby do toho opozícia videla,“ domnieva sa.

Voľba nového predsedu NKÚ sa v tomto volebnom období uskutočnila štyrikrát. Ani jeden z pokusov nedopadol úspešne, žiaden z kandidátov opozície nezískal potrebný počet hlasov na zvolenie. Aj keď premiér Robert Fico a ďalší poprední politici Smeru oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii, v praxi vládni poslanci opakovane zablokovali zvolenie opozičného kandidáta. Najprv v júli a v septembri minulého roku Kamila Krnáča a v decembri a v polovici marca tohto roka Vladimíra Klimeša. Smer argumentuje, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo. Premiér už skôr navrhol, aby každá z opozičných strán predstavila svojho kandidáta, z ktorých by si Smer vybral. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

366 debata chyba