Partia slovenských vysokoškolákov vymyslela program, ktorý si so slabým pripojením poradí. Nazvali ho OwNet, úspešne ho zavádzajú v Keni, čoskoro aj v Guatemale. A chceli by pomôcť aj školám na Slovensku.
Áno, aj slovenské školy majú problémy s internetom. Neraz je pomalý, brzdou je aj zastaraná technika, a to všetko dokáže odradiť nejedného učiteľa, aby pri výučbe využíval moderné technológie. „Náš program môžu využívať aj jednotlivci, no zamerali sme sa na školy. Človeku sa môže zdať, že tie slovenské sú na tom dobre, no ich internetové pripojenie je v skutočnosti nepostačujúce. Vymysleli sme riešenie, ktoré ich internetovú linku využíva efektívnejšie,“ naznačil Michal Barla, mentor tímu študentov z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Na to, aby program OwNet fungoval, stačí, aby išiel internet aspoň na jednom počítači v triede. Ten si uloží všetky stránky, ktoré si učiteľ prezeral, a automaticky ich rozpošle do počítačov, za ktorými sedia žiaci. Takto sa nestane, že si nebudú môcť pozrieť nejaké fyzikálne video, keď bude v počítačovej miestnosti výpadok internetu. „Všetky počítače pripojené do programu OwNet si vymieňajú stránky medzi sebou a ukladajú si tak kópiu malej časti webu,“ opisoval Barla.
Program však nečaká len na pokyny človeka, internetové stránky ukladá do počítačov sám. „Je aktívny napríklad v noci, keď ľudia spia a internetová linka nie je taká vyťažená. Sám vyhľadáva a ukladá stránky, ktoré by mohli byť užitočné. Vyhodnocuje, aké stránky si užívateľ už prezeral a podľa toho zisťuje, aké by mohol mať záujmy,“ dodali študenti. To je niečo podobné, akoby človeku niekto nadránom nachystal články z novín a časopisov a pripravil ich všetky na stôl. Stránky sú ráno pripravené na čítanie a je jedno, či internet funguje alebo nie.
Ďalšou výhodou OwNetu je to, že všetci jeho užívatelia môžu stránky hodnotiť, dopisovať k nim komentáre, dávať ostatným odporúčania a podobne. Nevýhodou je, že počítače si medzi sebou vymieňajú skutočne všetko. Vrátane zavírených stránok. Preto je veľmi dôležité mať sieť zabezpečenú kvalitným antivírovým programom.
Práve vírusy sú veľkou prekážkou zavádzania OwNetu na školách v Keni. Hneď po nich nasleduje slabá technika a počasie. „Keď tam dlhodobo prší, všade je blato a do škôl sa jednoducho nedostanete,“ opisoval Barla. Problémom sú aj nefunkčné myši. Chýbajú im guľôčky, deti ich povyberali, aby sa s nimi mohli hrať…
Nápad slovenských študentov sa prebojoval do finále viacerých svetových súťaží v inováciách, napríklad Imagine Cup v Austrálii či Startup Awards, kde sa ocitli medzi päticou najlepších projektov. Ich prototyp bežal spočiatku len pod operačným systémom Windows, v súčasnosti pracujú na verzii, ktorá sa bude dať spustiť takmer všade. Aj na Linuxe či v systéme Mac OS. Pripravujú podporu aj pre tablety. Práve mobilné technológie sa v Afrike prudko rozvíjajú, je o ne veľký záujem. Podľa odborníkov tu budú tablety čoskoro oveľa dostupnejšie ako klasický notebook.