Na Slovensko pricestovala vzácna relikvia dona Bosca

11.04.2013 16:37
relikvia, Don Bosco
Vzácna relikvia dona Bosca, zakladateľa spoločenstva saleziánov, pricestovala vo štvrtok na územie Slovenska cez hraničný priechod Vyšné Nemecké. Autor: ,

Vzácna relikvia dona Bosca, zakladateľa spoločenstva saleziánov, pricestovala vo štvrtok krátko pred 16.30 na územie Slovenska cez hraničný priechod Vyšné Nemecké.

Urnu vystavili v kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov v Michalovciach a v nasledujúcich dňoch bude putovať aj po farnostiach v ďalších slovenských mestách.

Urna s relikviou svätého Jana Bosca pricestovala na Slovensko po štyroch rokoch putovania južnou, strednou a severnou Amerikou ako aj po viacerých krajinách Afriky a Ázie. O niekoľko desiatok minút ju mohli vidieť veriaci v Michalovciach.

Katolícka cirkev nazýva relikviami telesné pozostatky svätých po ich smrti. Vzácna relikvia dona Bosca putuje po jednotlivých krajinách sveta v špeciálne upravenom automobile pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia narodenia tohto svätca. Konštrukcia urny, kde je uložená relikvia, má spolu s podstavcom dĺžku 250 cm, šírku 100 cm a siaha do výšky 132 cm. Celková váha urny spolu s vozíkom, ktorým sa premiestňuje, je približne 450 kilogramov.

„Horná časť urny je presklená, tam je figurína dona Bosca oblečeného ako kňaza. V tej sa nachádza v hrudi vložená samotná schránka a v nej je relikvia – pravá ruka dona Bosca,“ priblížil riaditeľ Saleziánskeho mládežníckeho strediska v Prešove Stanislav Seman.

Seman pripomenul, že Don Bosco bol kňaz, ktorý pôsobil na severe Talianska v 19. storočí a venoval sa predovšetkým opustenej mládeži. Prvé stredisko pre mládež založil v roku 1846. Neskôr v roku 1859 založil aj spoločnosť pre výchovu mladých ľudí a prví nadšenci sa nazvali saleziáni podľa jedného zo ženevských biskupov. Dona Bosca vyhlásili za svätého v roku 1934. Na Slovensku dnes pôsobí vyše 20 saleziánskych stredísk.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk