Ide o projekty vo Vranove nad Topľou a v Prakovciach v okrese Gelnica. Okrem toho ministerstvo hospodárstva rokuje o poskytnutí stimulov pre vranovskú Bukózu, ktorá by mohla vytvoriť 700 pracovných miest. Ďalších 500 ľudí by mohli zamestnať v Prešove a Košiciach tri firmy, ktoré by mali dodávať poťahy do automobilov. Prácu by tak mohli dostať aj šičky z nedávno skrachovanej vranovskej firmy.
Tatravagónka Poprad cez spoločnosť Railway Casted Components vytvorí v Prakovciach pri Gelnici 350 pracovných miest v závode na výrobu odliatkov pre železničný priemysel. Vláda spoločnosti poskytne investičnú pomoc vo výške 10 miliónov eur. V zlievarni dnes pracuje 140 ľudí. Memorandum o porozumení v Prakovciach s investorom podpísal v utorok premiér Robert Fico a minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
V okrese Gelnica je bez práce každý štvrtý človek, v samotných Prakovciach s 3 500 obyvateľmi je 16-percentná nezamestnanosť. Firma, ktorá v obci na Spiši odlieva komponenty na podvozky železničných vagónov, ponúkne prácu pre technológov, zlievačov, meračov, konštruktérov, ale aj miesta v administratíve.
Časť obyvateľov obce so strojárskou tradíciou je zdržanlivá, iná si od investície sľubuje nové zamestnanie. „Ja som už dôchodca, takže mi to môže byť jedno, ale tí ľudia od nás, ktorí tam pracujú, tvrdia, že zarábajú v čistom necelých štyristo eur. Zatiaľ by som taký nadšený nebol,“ povedal starší obyvateľ Prakoviec, ktorý nechcel prezradiť meno. Pripustil, že vždy je lepšie mať prácu vo svojej obci, ako cestovať do iných regiónov alebo zahraničia.
Terézia Pankevičová, ktorá býva len o niekoľko domov ďalej, vidí situáciu inak. Podľa nej je to konečne šanca, aby sa dostali k práci desiatky miestnych mladých ľudí, ktorí tu bývajú. „Konečne sa to rozbieha, aspoň že tu nájde prácu niekoľko sto ľudí, lebo tu je nezamestnanosť veľký problém. Asi dvadsať rokov, odkedy skončili ZŤS, je naozaj problém nájsť si tu prácu. Len neviem, ako mladí, lebo v oceliarni je to drina a oni sú zvyknutí na iný život,“ hovorí Pankevičová.
Miestni mladí ľudia dúfajú, že budú medzi stovkami nových zamestnancov tunajšej fabriky. Patrí medzi nich aj 28-ročný Miloš Čolák, ktorý je bez roboty od februára tohto roka. „Je to perfektné, že v tejto hladovej doline bude konečne toľko pracovných miest. Doteraz bolo takmer nemožné nájsť si tu zamestnanie,“ povedal mladý muž, ktorý sa doteraz pretĺkal, ako sa dalo. Najprv pracoval ako čašník v gelnickom hoteli. Neskôr, keď hotel skončil, odišiel na stavby do Bratislavy a Česka.
„Zatiaľ hľadám, hoci som kuchár-čašník, mám skúsenosti aj zo stavieb a dúfam, že ma tu do práce zoberú. Dal som si tam pred mesiacom a pol žiadosť a povedali, že sa ozvú. Dúfam, že sa tak stane,“ nádeja sa Čolák. Podotkol, že pozná ľudí, ktorí tam pracujú a sú radi, že majú konečne robotu doma a nemusia nikam cestovať.
Podľa starostu Prakoviec Miroslava Piska prísľub 350 nových pracovných miest nie je bublinou. „Prípravné práce prebiehali vyše roka, nastavovala sa aj technológia. Pokiaľ viem, od tretieho kvartálu tohto roka by chceli nabehnúť na plnú trojzmennú výrobu. Vtedy dosiahnu aj mzdy takú úroveň, akú sľubuje investor, keďže doteraz šlo len o prípravné práce,“ vysvetľuje starosta. Podľa neho je fabrika unikátna tým, že sa tu budú vyrábať najväčšie odliatky na Slovensku. Navyše všetko pôjde na ruský trh a je tak garancia, že práca bude minimálne na niekoľko rokov.
Pisko dodáva, že investícia prinesie nové pracovné miesta nielen priamo vo fabrike, ale aj v celom regióne. „Vďaka novým zamestnancom stúpne kúpna sila aj životná úroveň. To je dobrá správa pre drobných podnikateľov u nás, ale aj v Gelnici či okolitých obciach. Navyše investor chce spolupracovať aj s tunajšou strednou odbornou školou,“ vymenúva ďalšie pozitíva starosta. Škola doteraz vychovávala kaderníčky, kuchárov či čašníkov, ktorí často končili na úrade práce. To by sa malo zmeniť. Od budúceho školského roka pribudne zatiaľ jedna trieda so zameraním na hutníctvo a strojárstvo. Škola bude zháňať aj nových učiteľov, ktorí sú v tejto oblasti odborníkmi.