Bezpečnosť je kľúčová a nikdy nie je daná, povedal Fico na fóre Globsec

Bratislavské bezpečnostné fórum Globsec, na ktorom sa stretávajú desiatky politikov a ministrov zahraničia zo strednej i východnej Európy, vo štvrtok svojím príhovorom otvoril slovenský predseda vlády Robert Fico.

18.04.2013 14:55
GLOBSEC 2013: Globálne bezpeènostné fórum, fico Foto: ,
Predseda vlády SR Robert Fico počas medzinárodného bezpečnostného fóra Globsec 2013.
debata (4)

Predseda vlády vyzdvihol vysokú úroveň konferencie Globsec, ktorá sa podľa neho stala v našom regióne medzinárodnou udalosťou. „Dúfam, že nájdete odpovede na otázky, ktoré nás v strednej Európe trápia,“ povedal premiér.

Fico zdôraznil, že bezpečnosť predstavuje základ pre všetky úvahy vlády. „Bezpečnosť je kľúčovým predpokladom vo všetkých oblastiach vrátane hospodárstva a nikdy by sme ju nemali považovať za danú,“ konštatoval premiér v príhovore. Na otázku bezpečnosti sme podľa predsedu vlády vzhľadom na naše historické skúsenosti v strednej Európe veľmi citliví. Nemôžeme ignorovať situáciu v Kórei či v Sýrii, avšak kľúčom nášho úspechu v Európe je podľa Fica stabilizácia európskeho hospodárstva a dokončenie zjednotenia európskeho kontinentu.

Globsec sa podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka stal výnimočným fórom, kde sa stretávajú odborníci, špecialisti i novinári. „Globsec sa stal fórom, ktoré prekonalo všetky očakávania, je to jedinečná bezpečnostná platforma, kde sa diskutuje o témach na vysokej úrovni,“ myslí si minister zahraničia. Globsec je podľa jeho slov aj o tom, aby bolo viac počuť hlas strednej Európy.

Na konferenciu prišiel uznávaný politológ, bývalý bezpečnostný poradca amerického prezidenta Jimmyho Cartera Zbigniew Brzezinski, šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski, estónsky prezident Hendrik Ilves, predseda vlády Čiernej Hory Milo Djukanovič a desiatky ministrov zahraničia zo strednej a východnej Európy. Bezpečnostné fórum potrvá do soboty 20. apríla v priestoroch Kempinski Hotel River Park v Bratislave.

Globsec vznikol v roku 2005. S účasťou viac ako 600 významných hostí z viac ako 60 krajín sveta sa dnes radí medzi päť najvýznamnejších konferencií svojho druhu v Európe a Severnej Amerike. Mnohí vplyvní účastníci ho porovnávajú s prestížnymi fórami v Bruseli a Mníchove. Viac informácií o konferencii Globsec možno nájsť na www.globsec.org.

4 debata chyba