Lipšic: Občania by si zvolili čestnejšieho generálneho prokurátora

19.04.2013 13:52
Lipšic
Líder Novej väčšiny Daniel Lipšic Autor:

Nová väčšina (NOVA) Daniela Lipšica chce na najbližšej schôdzi parlamentu (od 14. mája) predložiť návrh novelu Ústavy SR, ktorá by umožnila priamu voľbu generálneho prokurátora. Lipšic to vyhlásil na dnešnom improvizovanom brífingu pred budovou Generálnej prokuratúry (GP) SR v Bratislave.

Líder NOVA je presvedčený, že občania Slovenska dokážu v priamej voľbe zvoliť čestnejšieho, charakternejšieho a odvážnejšieho generálneho prokurátora, ako by zvolil parlament v minulom, či súčasnom zložení. Podľa návrhu by si občania volili generálneho prokurátora na obdobie piatich rokov. Voľby by mali byť dvojkolové a mali by byť spojené s prezidentskými voľbami, alebo voľbami do Európskeho parlamentu.

Lipšic zdôraznil, že generálny prokurátor je kľúčový pre vymožiteľnosť práva na Slovensku. „Aby silní a bezohľadní nemali taký vplyv ako majú a aby si nemohli myslieť, že stoja nad zákonom,“ uviedol Lipšic. Súčasný stav, keď už dva roky nemá Slovensko generálneho prokurátora, nahráva podľa Lipšica opačnému stavu.

Dodal, že na Slovensku je dostatok čestných a schopných prokurátorov, ktorým sú odnímané kauzy, a to aj na lokálnej úrovni. „Ak chceme toto zmeniť, musí sa vymeniť generálny prokurátor a ten musí byť čestný a odvážny, a obávam sa, že to môžu zariadiť len občania tejto krajiny,“ povedal Lipšic.

O podpore tohto návrhu chce s predstaviteľmi parlamentných strán NOVA rokovať, v prípade prijatia novely by bol zákon účinný od 1. septembra 2014. Dovtedy by mal vykonávací rozkaz určiť spôsob voľby, spôsob kandidatúry a volebnú kampaň.

Lipšic sa už na začiatku apríla vyjadril, že prokurátori a sudcovia by mali byť volení v priamej voľbe na dobu určitú. Lipšic súčasne navrhuje prijatie novej ústavy, ktorá by bola schválená v referende. Inštitút všeľudového hlasovania chce rozšíriť a uplatňovať ho každé štyri roky spolu s parlamentnými voľbami. Súčasťou reformy by podľa Lipšica mala byť zmena volebného systému na väčšinový alebo zmiešaný, kde by aspoň polovica poslancov bola volená v jednomandátových obvodoch.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Perla farebné tulipány srdiečka

Perla farebné tulipány srdiečka

24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk